Izraeli terheq ambasadorin nga Zvicra

20/04/2009 12:30

Izraeli terheq ambasadorin e tij nga Zvicra. Ai do te kthehet ne atdhe per konsultime.

Burime te Ministrise se Jashtme thane per faqen e internetit te “Yediot Ahronot”, se vendimi ishte marre ne shenje proteste ndaj takimit te se dieles mes presidentit zviceran Rudolf Merz dhe presidentit iranian, Ahmadinexhad.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu kritikoi ashper ftesen per Ahmadinexhad, duke e cilesuar ate raciste. Vendimi per te larguar ambasadorin nga Zvicra u mor nga ministri i Jashtem, Avigdor Liberman.

Izraeli dhe shume vende perendimore kane bojkotuar konferencen e OKB-se per racizmin, qe nisi sot punimet ne Gjeneve.

Top Channel