Dy Korete, neser ritakohen pas nje viti

20/04/2009 13:15

Dy Korete fqinje do te ritakohen neser per here te pare pas nje viti.

Takimi do te mbahet ne qytetin e Korese se Veriut, Kaesong dhe eshte konfirmuar nga ministri per Bashkimin ne Seul, Kim Ho Nyoun. “Nuk e dime ende se cfare do te diskutojme, por delegatet tane do te shkojne pertej kufirit”, ka deklaruar ai.

Ndersa sipas nje te derguari te Phenianit bisedimet do te kene lidhje edhe me kompleksin e Kaesong, zonen ku ndodhen 100 ndermarrje koreanojugore dhe punojne 39 mije punetore nga veriu.

Top Channel