Gjyshja bën transplantin e parë të veshkës së derrit të kombinuar me një pompë zemre mekanike! Si është gjendja e saj

25/04/2024 13:56

Një gjyshe 54-vjeçare ka kryer me sukses transplantin e parë të kombinuar të veshkës së derrit dhe pompës mekanike të zemrës.

Lisa Pisano, një vendase nga New Jersey me sëmundje të veshkave në fazën përfundimtare dhe dështim të zemrës, nuk ishte kandidate për transplantim të zemrës dhe veshkave për shkak të mungesës së dhurimeve të organeve njerëzore dhe kushteve kronike shëndetësore që minimizuan gjasat e saj për një rezultat të mirë.

Gjithçka që dua është mundësia për të pasur një jetë më të mirë”, tha Pisano.

“Pasi kuptova se nuk kam asnjë shans për të bërë një transplant, mësova se nuk më kishte mbetur shumë kohë. Mjekët e mi menduan se mund të kisha një shans që unë të mund merrja një veshkë derri të modifikuar gjenetikisht, kështu që e diskutova me familjen dhe burrin tim. Ai ka qenë pranë meje gjatë gjithë kësaj sprove dhe dëshiron që unë të jem më i mirë”, tha 54-vjeçarja.

Kirurgët e NYU Langone Health kryen një procedurë inovative me dy faza në fillim të këtij muaji në Nju Jork . Më 4 prill, ata implantuan në mënyrë kirurgjikale një pompë zemre.

Më pas, më 12 prill, ata kryen një transplantim të suksesshëm të veshkës së derrit të modifikuar me gjene mbi të. Ai përfshinte gjëndrën timus të një derri për të ndihmuar që trupi i saj të mos refuzonte organin e kafshës. Gati dy javë më vonë, Pisano nuk ka shfaqur asnjë shenjë të refuzimit të organeve.

Montgomery, i cili kreu transplantin e parë në botë të veshkës së derrit, të modifikuar nga gjenet, te një personi me tru të vdekur në vitin 2021, tha se procedura e Pisanos do të “afrojë mundësinë që askush nuk do të duhet të vdesë. Pisano është pacienti i dytë i gjallë që ka transplantuar veshkën e derrit, pas Richard Slayman, 62 vjeç, i cili gjithashtu kishte sëmundje të veshkave në fazën përfundimtare dhe u operua në Boston në mars.

Ndërsa Slayman është pacienti i parë në botë për transplantin e veshkave të derrit, Pisano është i pari që merr transplantin e veshkës së derrit plus një pompë zemre.

Vajza e Pisanos, Brittany Harvill, tha se shpreson që nëna e saj së shpejti të jetë në gjendje të shkojë në shtëpi dhe të kalojë kohë me nipërit e saj.

“E pashë për herë të parë pas operacionit, madje edhe këtë mëngjes. Ajo dukej më mirë se dikur”, tha Harvill.

FOTO GALERI
1/6

Top Channel