Reagimet e liderëve të politikës botërore për vdekjen e diplomatit amerikan Henry Kissinger

30/11/2023 11:18

Politika ndërkombëtare ka reaguar për ndarjen nga jeta të Henry Kissinger, fitues i Çmimit Nobel për Paqe, i cili la një gjurmë të pashlyeshme në politikën e jashtme të SHBA-së.

ISH-Presidenti i SHBA-së Xhorxh W. Bush:

Amerika ka humbur një nga zërat më të besueshëm dhe më të veçantë në çështjet e jashtme me vdekjen e Henry Kissinger. Unë e kam admiruar prej kohësh njeriun që u largua nga nazistët si një djalë i ri nga një familje hebreje, më pas i luftoi ata në ushtrinë e Shteteve të Bashkuara. Kur më vonë u bë Sekretar i Shtetit, emërimi i tij si ish-refugjat tregoi po aq për madhështinë e tij sa për madhështinë e Amerikës.
Ai ka punuar në administratat e dy presidentëve dhe ka këshilluar shumë të tjerë. Unë jam mirënjohës për atë shërbim dhe këshillë, por jam shumë mirënjohës për miqësinë e tij. Laurës dhe mua do të na mungojë mençuria, sharmi dhe humori i tij. Dhe ne do të jemi gjithmonë mirënjohës për kontributin e Henry Kissinger.”

Ambasadori i Kinës në SHBA Xie Feng:

Thellësisht i tronditur dhe i pikëlluar kur mësova për vdekjen e Dr. Kissinger në moshën 100 vjeç. Ngushëllimet e mia më të thella shkojnë për Nancy (gruaja e Kissinger) dhe familjes së saj. Është një humbje e jashtëzakonshme si për vendet tona ashtu edhe për botën. Historia do të mbajë mend atë që pati njëqindvjeçari kontribuoi në marrëdhëniet Kinë-SHBA dhe ai do të mbetet gjithmonë i gjallë në zemrat e popullit kinez si një mik i vjetër më i çmuar“.

Presidenti rus Vladimir Putin:

Emri i Henry Kissinger është i lidhur pazgjidhshmërisht me një linjë pragmatike të politikës së jashtme, e cila në një kohë bëri të mundur arritjen e ç’tensionit në tensionet ndërkombëtare dhe arritjen e marrëveshjeve më të rëndësishme sovjeto-amerikane që kontribuan në forcimin e sigurisë globale. Kam pasur rastin të komunikoj personalisht shumë herë me këtë njeri të thellë, të jashtëzakonshëm dhe padyshim që do të ruaj kujtimin më të bukur të tij”.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu:

“Largimi i Dr. Kissinger shënon fundin e një epoke, në të cilën intelekti i tij i jashtëzakonshëm dhe aftësia diplomatike formësuan jo vetëm rrjedhën e politikës së jashtme amerikane, por gjithashtu patën një ndikim të thellë në skenën globale. Kam pasur privilegjin të takohem me Dr. Kissinger në shumë raste, më e fundit ishte vetëm dy muaj më parë në Nju Jork. Çdo takim me të nuk ishte vetëm një mësim diplomaci, por edhe një masterklas në mjeshtëri shteti. Kuptimi i tij për kompleksitetin e marrëdhëniet ndërkombëtare dhe njohuritë e tij unike në sfidat me të cilat përballet bota jonë ishin të pashembullta.”

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel:

Ngushëllimet e mia më të thella popullit dhe familjes amerikane për vdekjen e Henry Kissinger. Kam pasur privilegjin të takohem me Henry disa herë. Një njeri i sjellshëm dhe një mendje e shkëlqyer që, mbi njëqind vjet, krijoi fatet e disa prej më të njerëzve. ngjarje të rëndësishme të shekullit. Një strateg me vëmendje deri në detajet më të vogla”.

Kryeministri i Japonisë Fumio Kishida:

“Ish-sekretari i shtetit dha një kontribut të madh për paqen dhe stabilitetin rajonal, duke përfshirë normalizimin e marrëdhënieve diplomatike midis SHBA-së dhe Kinës. Unë vetë kam pasur privilegjin ta takoj në shumë raste që kur isha i ri dhe kam marrë shumë njohuri prej tij. Dëshiroj të shpreh respektin tim më të thellë për arritjet e tij të mëdha”.

Kancelari gjerman Olaf Scholz:

Henry Kissinger formësoi politikën e jashtme amerikane si pak të tjerë. Përkushtimi i tij ndaj miqësisë transatlantike midis SHBA-së dhe Gjermanisë ishte i rëndësishëm dhe ai mbeti gjithmonë pranë atdheut të tij gjerman. Bota ka humbur një diplomat të madh.”

Presidentja e Komisionit të BE-së Ursula Von der Leyen:

Strategjia dhe përsosmëria e Henry Kissinger në diplomaci ka formësuar politikën globale përgjatë shekullit të 20-të. Ndikimi dhe trashëgimia e tij do të vazhdojnë të jehojnë edhe në shekullin e 21-të.”

Winston Lord (Ish ambasadori i SHBA-së në Kinë dje ish-asistenti special i Kissinger në Këshillin Kombëtar të sigurisë)

Bota ka humbur një avokat të palodhur për paqen. Amerika ka humbur një kampion të madh për interesat kombëtare. Unë kam humbur një mik dhe mentor të dashur. Henri mpleksi ndjenjën evropiane të tragjedisë dhe ndjenjën e shpresës së emigrantit amerikan. Gjatë më shumë se shtatë dekadave, ai transformoi rolin e Amerikës në botë, e mbajti kombin të bashkuar gjatë një krize kushtetuese, hartoi vëllime vizionare, këshilloi liderët botërorë dhe pasuroi diskursin kombëtar dhe ndërkombëtar.”

Martin Indyk, (ish i dërguari special i SHBA-së për negociatat izraelito-palestineze dhe autor i librit “Mjeshtri i lojës: Henri Kissinger dhe arti i diplomacisë së Lindjes së Mesme”)

“Kissinger ishte një njeri i historisë, por ai ishte gjithashtu një student i historisë, dhe njohuritë e tij për historinë, kuptimi i tij i thellë, veçanërisht i historisë evropiane të shekullit të 19-të, informuan gjithë qasjen e tij ndaj botës. Ai ishte thellësisht skeptik ndaj atyre që do të synonin të arrinin një botë paqësore. Ai ishte shumë më i fokusuar në vendosjen e rendit, sepse rendi ishte më i besueshëm se paqja. Ai ishte skeptik se shtetet-kombe mund t’i japin fund konflikteve të tyre, por nëse do ta bënin do të duhej shumë kohë dhe, ndërkohë, ajo që do të kishte rëndësi do të ishte rendi në botë … që do të përmirësonte konfliktin, do të zvogëlonte shanset. për luftë, dhe të krijojnë kushte në të cilat … shtetet-kombe mund të mësojnë të zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre, pa shkuar në luftë. Qasja e tij ishte shumë konservatore, e bazuar në nevojën për një ekuilibër pushteti në anën e atyre që do të ruanin rendin dhe kundër atyre që do të kërkonin ta prishnin atë”.

Top Channel