Sekretari i Shtetit Antony Blinken do të vizitojë Izraelin, Bregun Perëndimor dhe Emiratet e Bashkuara Arabe këtë javë, tha Departamenti i SHBA-së, pasi Uashingtoni synon të bëjë presion për më shumë ndihmë humanitare për Gazën dhe të ndihmojë në sigurimin e lirimit të të gjithë pengjeve të rrëmbyer nga Hamasi

Blinken do të udhëtojë në Belgjikë, Maqedoninë e Veriut, Izrael, Bregun Perëndimor dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nga e hëna deri të shtunën.

“Në Izrael dhe Bregun Perëndimor, Sekretari Blinken do të diskutojë të drejtën e Izraelit për t’u mbrojtur në përputhje me ligjin ndërkombëtar humanitar, si dhe përpjekjet e vazhdueshme për të siguruar lirimin e pengjeve të mbetura, për të mbrojtur jetën e civilëve gjatë operacioneve të Izraelit në Gaza dhe për të përshpejtuar ndihmën humanitare për civilët në Gaza”, shtoi departamenti.

Blinken do të diskutojë se çfarë dëshiron të shohë Uashingtoni në Gaza nëse Izraeli është në gjendje të eliminojë Hamasin, tha më herët një zyrtar i Departamentit të Shtetit. Blinken do të diskutojë gjithashtu nevojën për një shtet të pavarur palestinez, si dhe do të marrë pjesë në samitin e klimës COP28 të OKB-së në Dubai, sipas Departamentit të Shtetit. Ky do të jetë udhëtimi i tij i tretë në rajon që nga 7 tetori, kur militantët e Hamasit sulmuan Izraelin dhe vranë më shumë se 1200 njerëz dhe mori 240 pengje.

Si kundërpërgjigje, Izraeli ka bombarduar Rripin e Gazës, një enklavë bregdetare me popullsi të dendur që është shtëpia e 2.3 milionë njerëzve, dhe ka ngritur një ofensivë tokësore në veri, duke vrarë më shumë se 15,000 palestinezë, sipas autoriteteve shëndetësore të Gazës.

Disa pengje janë liruar ditët e fundit në këmbim të palestinezëve të mbajtur nga Izraeli në një marrëveshje të ndërmjetësuar nga Katari dhe Egjipti dhe të rënë dakord nga Izraeli, Hamasi dhe Shtetet e Bashkuara.

Që nga sulmi tronditës që nisi një nga kapitujt më të përgjakshëm në konfliktin izraelito-palestinez dhjetëvjeçar, Blinken ka zhvilluar diplomaci të niveleve të larta me liderët izraelitë dhe arabë për të ndihmuar që konflikti të mos zgjerohet, pengjet të lirohen dhe ndihma të dërgohet në Rripi i Gazës, ku po shpaloset një fatkeqësi humanitare.

Blinken zbarkoi të hënën në mbrëmje në Bruksel, ku do të marrë pjesë në samitin e ministrave të jashtëm të NATO-s sot. Ai do të marrë pjesë në një takim të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë që është planifikuar të mbahet të mërkurën në Shkup.

Top Channel