Krahu i armatosur i Hamasit, al Qassam, ka marrë përgjegjësinë për të shtënat që ndodhën në Jerusalem.

Një zëdhënës i policisë izraelite njoftoi se shtatë persona ishin plagosur, pas sulmit që ndodhi në pikën e kontrollit që të çon në Bregun Perëndimor.

“Kjo ndodhi pasi ata arritën me një automjet të dyshimtë dhe hapën zjarr drejt forcave tona. Si rezultat i sulmit terrorist, shtatë persona pësuan lëndime të shkallëve të ndryshme dhe aktualisht janë duke u evakuuar për trajtim mjekësor”, deklaroi ai.

Hamasi, i cili drejton Gazën, nuk është përgjegjës në Bregun Perëndimor. Aty ka përleshje dhe trazira të rregullta, të cilat janë rënduar nga kolonët izraelitë që kërcënojnë dhe shkaktojnë dhunë ndaj palestinezëve nëse ata nuk heqin dorë nga toka e tyre. Këto veprime janë dënuar edhe nga mbështetësit më të fortë ndërkombëtarë të Izraelit, si SHBA-ja.

Top Channel