Putin shumë pranë marrëveshjes, trupa të reja ushtarake ruse në prag të Evropës

06/11/2023 13:12

Vladimir Putin është në proces të marrëveshjes për një bazë detare ruse në Libi.

Sipas një raporti të Bloomberg, presidenti ka qenë diskutime me komandantin ushtarak lindor të Libisë, Khalifa Haftar, pas takimit të tyre në Moskë në shtator. Zhvillimi do të nënkuptonte krijimin e një pranie ushtarake ruse në pragun jugor të Evropës, një kërcënim që ish i dërguari i posaçëm i SHBA në Libi, Jonathan Winer tha se administrata amerikane po e merrte “shumë seriozisht”.

“Mbajtja e Rusisë jashtë Mesdheut ka qenë një objektiv kryesor strategjik – nëse Rusia merr portet atje, kjo i jep asaj aftësinë për të spiunuar të gjithë Bashkimin Evropian”, tha ai.

Libia është e ndarë në dy administrata rivale – kryeqyteti perëndimor dhe ai lindor, i cili kontrollohet nga zoti Haftar.

79-vjeçari thuhet se po kërkon sisteme të mbrojtjes ajrore për ta mbrojtur atë kundër forcave rivale në Tripoli, të cilat janë mbështetur nga ushtria turke, kanë thënë për Bloomberg burime pranë të vetëshpallurës Ushtria Kombëtare Libiane.

Thuhet se ai dëshiron gjithashtu trajnim për pilotët e tij të forcave ajrore dhe forcat speciale. Në këmbim, pretendohet se një pjesë e vogël e bazave ajrore të pushtuara aktualisht nga paraushtarakët e Wagner do të përmirësohen për të pritur forcat ruse.

Raporti citon njerëz me njohuri për bisedimet që thonë se luftanijet ruse mund të kenë gjithashtu të drejta të përhershme ankorimi në një port libian – me shumë mundësi Tobruk, i vendosur vetëm disa qindra milje përtej Mesdheut nga Greqia dhe Italia.

Top Channel