“Turqia ‘i ka hequr vizën’ Netanyahut”, Erdogan: Do t’i çojmë krimet izraelite të luftës në Gjykatën Penale Ndërkombëtare

04/11/2023 14:47

Turqia ‘i ka hequr vizën’ liderin izraelit Benjamin Netanyahu dhe do të përpiqet ta sjellë Izraelin përpara Gjykatës Penale Ndërkombëtare për veprimet e tij në Gaza, tha të shtunën presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

Duke folur me gazetarët në bordin e avionit presidencial ndërsa kthehej nga një udhëtim në Kazakistan, Erdogan e përshkroi kryeministrin Netanyahu si ” dikush me të cilin nuk mund të flasim më”, duke shtuar: “Ne e kemi lënë jashtë”.

Udhëheqësi turk ka qenë një kritik i zëshëm i veprimeve të Izraelit në Gaza, duke akuzuar javën e kaluar Jeruzalemin se ka shkuar përtej të drejtës së tij për të mbrojtur veten, dhe kryer atë që ai e përshkroi si “shtypje, mizori dhe masakër” në Gaza.

Të shtunën, Erdogan kujtoi një fjalim që bëri në një tubim të fundit pro-palestinez, gjatë të cilit ai njoftoi mbështetjen e Turqisë për “iniciativat që do të sillnin shkeljet e të drejtave të njeriut nga Izraeli dhe krimet e luftës në Gjykatën Penale Ndërkombëtare”.

Autoritetet tona përkatëse, veçanërisht Ministria jonë e Jashtme, do ta kryejnë këtë punë”, shtoi Erdogan, sipas medias shtetërore turke Anadolu.

Presidenti turk do të takohet me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken së shpejti, pasi diplomati i lartë amerikan shtoi një ndalesë në Turqi në turneun e tij të diplomacisë së anijeve në Lindjen e Mesme.

Izraeli nuk është anëtar i GJNP-së, një organ i cili u krijua në vitin 2002 për të sjellë drejtësi për ata që janë përgjegjës për krime kundër njerëzimit dhe gjenocid.

Top Channel