Zjarret rrethojnë qytete në Kanada/ Largohen me shpejtësi banorët! Sipërfaqja e djegur, sa Greqia

20/08/2023 11:53

Zyrtarët në Kolumbinë Britanike të Kanadasë perëndimore iu lutën dhjetëra mijëra banorëve që të dëgjonin urdhrat e evakuimit të shtunën, pasi zjarret “në zhvillim të shpejtë” kërcënuan pjesë të mëdha të luginës piktoreske Okanagan, duke përfshirë qytetin e Kelowna. Situata në destinacionin popullor të lundrimit dhe ecjes me varkë ishte “shumë dinamike”.

Rreth 30,000 njerëz ishin nën urdhrat e evakuimit, ndërsa 36,000 të tjerë ishin në gatishmëri për të qenë gati për të ikur. Kelowna, një qytet me 150,000 banorë, u mbyt nga tymi i dendur pasi u bë qendra e fundit e popullsisë e goditur nga një nga zjarret e shumta që përvëluan Kanadanë këtë verë.

Vetëm British Columbia kishte 385 zjarre aktive deri në mbrëmjen e vonë të së shtunës, sipas të dhënave të qeverisë. Kryeministri Justin Trudeau tha se kishte folur me kryeministrin e Kolumbisë Britanike, David Eby, për “situatën e zjarreve në zhvillim me shpejtësi dhe tepër shkatërruese” dhe se kishte premtuar burime federale për t’iu përgjigjur katastrofës.

Flakët në territoret fqinje veriperëndimore kanë nxitur ndërkohë evakuimin e kryeqytetit rajonal Yellowknife, duke e lënë qytetin e largët me rreth 20,000 banorë, kryesisht një qytet fantazmë.

Shirat gjatë natës sollën pak lehtësim në Yellowknife të shtunën, megjithatë, “pak shi nuk do të thotë se është e sigurt të ktheheni në shtëpi,” paralajmëroi ministri i mjedisit i Territoreve Veriperëndimore, Shane Thompson. Në Kolumbinë Britanike, flakët kanë shkatërruar tashmë disa prona në West Kelowna, mes tyre edhe Lake Okanagan Resort, sipas mediave lokale.

Një evakuim u urdhërua për Medical Lake, një qytet jashtë Spokane pranë një baze të Forcave Ajrore të SHBA. Kanadaja po përjeton një sezon rekord zjarresh, me vlerësime zyrtare prej më shumë se 14 milionë hektarësh  ndersa 34 milionë hektarë jane të djegur tashmë — afërsisht sa madhësia e Greqisë

Top Channel