Kapsula hapësinore e NASA-s Orion arrin në Hënë, pritet të arrijë në orbitën hënore

21/11/2022 15:51

Kapsula hapësinore e NASA-s Orion ka arritur në Hënë, duke shënuar herën e parë që kur programi Apollo përfundoi detyrën 50 vjet më parë.

Anija u rrotullua rreth anës së pasme të hënës dhe kaloi rreth 80 milje, një distancë mjaft e afërt rekord drejt orbitës hënore .  Afrimi ndodhi kur kapsula e ekuipazhit dhe tre bedelet e saj të provës ishin në pikën më të largët të hënës. Kontrollorët e fluturimit në Hjuston u përballën me një ndërprerje gjysmë ore të komunikimit, dhe nuk e dinin nëse një fikje kritike e motorit shkoi mirë derisa kapsula doli nga prapa hënës, më shumë se 232,000 milje nga Toka.

“Kjo është një nga ato ditët për të cilat keni menduar dhe folur për një kohë të gjatë,” tha drejtori i fluturimit Zeb Scoville.

Ndërsa kapsula u hodh nga prapa hënës, kamerat në bord dërguan një foto të Tokës, një pikë blu e rrethuar nga errësira.

Gjatë afrimit, kapsula ndezi motorin e saj kryesor, gjë që e vendosi atë në rrugën e hyrjes në orbitën hënore në katër ditë.

Nëse gjithçka vazhdon të shkojë mirë, një tjetër ndezje e motorit do ta vendosë kapsulën në atë orbitën hënore të premten deri në fundjavën e ardhshme, do të thyejë rekordin e distancës së NASA-s për një anije kozmike të projektuar për astronautë.

Kapsula do të kalojë afërsisht një javë në orbitë hënore, përpara se të niset për në shtëpi, me një ulje në Paqësor, të planifikuar më 11 dhjetor.

 

Top Channel