Kur një gabim në dukje i pafajshëm, kushton shumë rëndë: qeveria hungareze shkarkoi kreun e shërbimit të parashikimit të motit të vendit dhe zëvendësin e saj dy ditë pasi një shfaqje e madhe e fishekzjarrëve të festave të planifikuara në Budapest u shty për shkak të frikës së motit të keq që nuk u realizua kurrë.

Kornelia Radics dhe Gyula Horvath të Agjencisë Kombëtare Meteorologjike (NMS) u shkarkuan nga postet e tyre nga ministri i teknologjisë dhe industrisë, Laszlo Palkovics. Ministria nuk dha asnjë shpjegim.

E kontaktuar nga AFP, qeveria nuk bëri asnjë reagim. Njoftimi erdhi një ditë pasi media pro-qeveritare kritikoi agjencinë e motit, parashikimi i së cilës për stuhi dhe stuhi dhe erëra çoi në anulimin e fishekzjarreve të shtunën. “Ata dhanë informacione të rreme për shtrirjen e motit të keq, cka mashtroi ekipin operativ përgjegjës për sigurinë”, shkruante gazeta “Origo”.

Në vitin 2006, festimet u zhytën në zi nga një stuhi e dhunshme që vrau pesë njerëz dhe plagosi disa qindra, duke përhapur panik në më shumë se një milion njerëz të mbledhur për të parë shfaqjen në Danub.

Agjencia NMS kërkoi falje duke përmendur “një faktor pasigurie të natyrshme në profesionin e meteorologjisë”. Shfaqja e fishekzjarrëve, e cilësuar si “më e madhja në Evropë” për të festuar “shtetin mijëvjeçar hungarez”, është riplanifikuar për të shtunën e ardhshme, në 27 gusht.

Top Channel