Edhe Google Maps tashmë është në krah të Ukrainës.

Google ka çaktivizuar përkohësisht disa mjete Google Maps në Ukrainë, të cilat ofrojnë të dhëna të drejtpërdrejta të trafikut dhe se sa të zëna janë vendet e ndryshme në një përpjekje për të mbrojtur ukrainasit nga ushtria ruse.

Kompania ka çaktivizuar globalisht shtresën e trafikut të Google Maps dhe informacionin e drejtpërdrejtë se sa të ngarkuara janë vendet si dyqanet dhe restorantet në Ukrainë për sigurinë e komuniteteve lokale në vend mes frikës se Moska mund të synojë zonat e mbushura me njerëz.

Njoftimi i Google erdhi vetëm disa ditë pasi qeveria ukrainase urdhëroi heqjen e tabelave rrugore në të gjithë vendin në mënyrë që të ngatërrojnë forcat pushtuese ruse dhe ta bëjnë më të vështirë për ta gjetjen e rrugës.

Ukraina po përballet me sulme nga forcat ruse që pushtuan vendin të enjten. Ndërsa raketat ranë në qytetet e Ukrainës, rreth 400,000 civilë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë larguar në vendet fqinje.

Kompanitë e mëdha të teknologjisë, përfshirë Google, kanë thënë se po marrin masa të reja për të mbrojtur sigurinë e përdoruesve në rajon.

Funksioni i të dhënave të trafikut të drejtpërdrejtë në Google Maps funksionon duke përfshirë informacionin e vendndodhjes dhe shpejtësisë nga telefonat inteligjentë.

Google tha se informacioni i drejtpërdrejtë i trafikut mbeti i disponueshëm për shoferët duke përdorur veçoritë e navigimit hap pas hapi në zonë.

Një profesor në Kaliforni dhe ekspert i kontrollit të armëve tha se Google Maps e ndihmoi atë të gjurmonte një ‘bllokim trafiku’ që në fakt ishte lëvizja ruse drejt kufirit ukrainas disa orë përpara se presidenti rus Vladimir Putin të njoftonte sulmin në një fjalim televiziv.

Jeffrey Lewis, një profesor në Institutin Middlebury të Studimeve Ndërkombëtare të Kalifornisë dhe asistentët e kërkimit vunë re grumbullimin e trafikut në një rrugë nga qyteti rus i Belgorodit në kufi në orën 3.15 të mëngjesit me kohën lokale të enjten.

Lewis shkroi në Twitter se ‘bllokimi i trafikut’ filloi pikërisht aty ku ata panë një formacion rus të armaturës dhe tankeve në një imazh të radarit një ditë më parë.

Ai më vonë tha për Business Insider :“Ajo që ishte e rëndësishme për atë imazh është se ata nuk ishin vendosur në një kamp – ata ishin të rreshtuar në kolona përgjatë rrugëve, gjë që është ajo që bëni kur jeni gati të sulmoni”.

Lewis tha se ata e kuptuan shpejt se bllokimi i mëngjesit të së enjtes tregoi një njësi të blinduar ruse duke lëvizur drejt Ukrainës.

“Ishte menjëherë e qartë”,  tha ai. “Bllokimi i trafikut filloi aty ku u gjet ajo njësi jashtëzakonisht e madhe. Kështu që ishte shumë e lehtë në atë moment të konkludohej se ata kishin dalë në rrugë.”

“Ne pamë bllokimin e trafikut duke lëvizur në jug përgjatë autostradës. Kështu ata ishin në rrugë dhe po udhëtonin drejt Ukrainës.”

“Armiku ka komunikim të dobët, ata nuk mund të lundrojnë në terren,” tha kompania Ukravtodor në një përditësim në Facebook. “Le t’i ndihmojmë ata të shkojnë drejt e në ferr.”

Ai postoi një foto të redaktuar të një tabele standarde rrugore në të cilën drejtimet për në qytetet e afërta janë zëvendësuar me fjalë fyese që mund të përkthehen si “Shko …veten” dhe “Shko … kthehu në Rusi”. 

FOTO GALERI
1/4

Top Channel