Acidi palmitik ose vaji i palmës ka mbetur një substancë e diskutueshme, megjithatë një studim i fundit hedh dritë se mund të jetë një nga shkaqet kryesore për kancerin.

Një studim i fundit i publikuar në revistën Nature ka bërë një zbulim tronditës që lidh yndyrën në dietë dhe përhapjen e kancerit.

Studimi, i financuar pjesërisht nga organizata në Mbretërinë e Bashkuar, Worldwide Cancer Research, zbuloi se acidi palmitik ndryshon gjenomën e kancerit. Kjo nga ana tjetër rrit ndjeshëm gjasat që ky kancer të përhapet, shkruan Express.co.uk.

Zbulimi i ka lënë studiuesit të përpiqen për një terapi të re për të ndihmuar në ndërprerjen e këtij procesi me shpresën se mund të ndalojë përhapjen e kancerit në një kohë kur diagnozat janë rritur me ritme alarmante.

Metastaza ose përhapja e kancerit mbetet shkaku kryesor i vdekjes në pacientët me kancer dhe shumica dërrmuese e njerëzve me kancer metastatik mund të trajtohen vetëm, por jo të shërohen.

Siç e dinë shumica, ushqimi mund të ketë një ndikim të madh në kancer me acidet yndyrore që janë blloqet ndërtuese të yndyrës në trup.

Gjetjet e publikuara rishtazi, të udhëhequra nga studiuesit në IRB Barcelona, ​​Spanjë, zbulojnë se një acid yndyror i tillë që gjendet zakonisht në vajin e palmës, i quajtur acidi palmitik, nxit metastazat në karcinomat orale dhe kancerin e lëkurës te minjtë.

“Ka diçka shumë të veçantë në lidhje me acidin palmitik që e bën atë një nxitës jashtëzakonisht të fuqishëm të metastazave”, tha Prof. Salvador Aznar-Benitah, i Institutit për Kërkime në Biomjekësi Barcelonë.

“Unë mendoj se është shumë herët për të përcaktuar se cila lloj diete mund të konsumohet nga pacientët me kancer metastatik që do të ngadalësonte procesin e metastazave”.

Vaji i palmës përdoret në prodhimin e ushqimeve si ëmbëlsira, çokollata, biskotat, margarina dhe yndyrat e skuqjes.

Top Channel