Pesë të vdekur nga të shtënat pranë ambasadës franceze në Tanzani

25/08/2021 18:10

Pesë persona, përfshirë tre policë, u vranë sot në një të shtëna pranë Ambasadës franceze në Dar-es-Salaam, tha sot presidentja e Tanzanisë Samia Suluhu Hassan.

Ai deklaroi në Twitter se sulmuesi i armatosur u neutralizua dhe se rendi dhe paqja u rivendosën. Tre policë u vranë, një zyrtar i ambasadës dhe një sulmues i cili ishte shtetas i huaj, dhe policia supozon se ai është nga Somalia, raporton Reuters.

Kryeinspektori i Policisë Simon Siro paralajmëroi se sulmi mund të lidhet me një kryengritje xhihadiste në Mozambikun fqinj, ku një numër vendesh afrikane po luftojnë së bashku ekstremistët.

Nuk dihet nëse të shtënat në lagjen diplomatike të siguruar mirë ishte një sulm terrorist. Detajet e tjera nuk dihen, raporton Reuters. Ambasada amerikane paralajmëroi qytetarët e saj që të shmangin zonën.

 

VIDEO: A lone gunman carrying two automatic rifles who went on a shooting rampage near Stanbic Bank/French Embassy buildings in Tanzania’s commercial capital Dar es Salaam this morning, has been subdued by police officers after being shot in the middle of the road pic.twitter.com/kdMrBCBYlv

— 🆃🅽🆉🅽🅸 🆄🆂🅸🅽🅴🆂🆂 🅸🅽🆂🅸🅶🅷🆃 (@TanzaniaInsight) August 25, 2021

<script

Top Channel