Miliarderi kryen me sukses misionin në hapësirë/ Anija Virgin Galactic kthehet në tokë (Pamjet)

11/07/2021 18:50

Biznesmeni britanik Sir Richard Branson është në rrugën e tij për të përmbushur ambicien e një jete, Fluturimi në hapësirë.

Aeroplani i tij raketë Virgin Galactic është ngritur për një mision 1.5 orësh i cili do ta shohë atë të arrijë një lartësi ku qielli bëhet i zi.

Sipërmarrësi thotë se dëshiron të vlerësojë përvojën përpara se të lejojë pagimin e klientëve në bord vitin e ardhshëm.

Misioni mbi Neë Mexico filloi pak pas orës 08:30, ndërsa Virgin Galactic ofroi një transmetim online të ngjarjes.

Miliarderi Richard Branson, i cili themeloi Virgin Galactic në vitin 2004 ishte në bordin e anijes këtë mëngjes.

Ai shërbeu si një “specialist misioni”, duke testuar përvojën e udhëtarëve për klientët e ardhshëm.

Tre punonjës të tjerë të Virgin Galactic bënë të njëjtën gjë.

Ata fluturuan më shumë se 50 milje mbi shkretëtirën e Neë Mexico për rreth 1 orë e gjysmë.

Sipas mediave të huaja, Branson e ka shpallur fluturimin si një pararendës të një epoke të re të turizmit hapësinor, me kompaninë që ai themeloi gati të fillojë operacionet tregtare vitin e ardhshëm.

Branson, një javë larg ditëlindjes së tij të 71-të, ka insistuar se ai dhe Jeff Bezos janë rivalë miqësorë dhe nuk janë përfshirë në një garë personale për të mposhtur njëri-tjetrin në hapësirë.

FOTO GALERI
1/9

Top Channel