“Pashë një fëmijë të vrarë…Ai e mbyti, mu mbi kalë…”

Kur një djalosh i trazuar,  i quajtur Billi, i kërkon Kormoran Strajkut ta ndihmojë që të hetojë një krim që ka parë kur ishte fëmijë, detektivi mbetet thellësisht i tronditur. Edhe pse Billi ka probleme mendore dhe nuk mund të kujtojë detaje konkrete, ka diçka të sinqertë tek ai dhe historia e tij. Por para se Strajku ta pyesë më tej, Billi trembet dhe ikën në panik.

Duke u përpjekur të zbulojnë të vërtetën për historinë e Billit, Strajku dhe Robin Elakoti – dikur ndihmësja, tani ortakja e tij në agjenci – ndjekin një pistë gjarpëruese, që i çon nga periferitë e Londrës në dhomat më të errëta dhe të fshehta të Parlamentit, deri në një pronë të bukur por të dyshimtë në fshat. Dhe nëse hetimi i ngjan gjithnjë e më shumë një labirinti, jeta e Strajkut veç e thjeshtë nuk është: fama e tij si hetues privat e pengon të veprojë në hije si dikur, në të kaluarën, dhe marrëdhënia me Robinin është më e tensionuar se kurrë… Ajo është e domosdoshme në punën e agjencisë, por marrëdhënia e tyre personale është plot ndërlikime dhe të pathëna…

Romani më epik i Robert Galbraithit deri më tani, ‘E bardha që vret’ është një kapitull i ri në historinë mbërthyese të Kormoran Strajkut dhe Robin Elakotit, sërish së bashku në një thriller që të mban frymën pezull.

Të dhëna për librin

Titulli: E bardha që vret

Origjinali: Lethal White

Gjinia: Roman

Autori: Robert Galbraith

Shqipëroi: Oriana Tamburi, Dhimitër Gjodede

Shtëpia botuese: Dituria

Viti: 2020

Fq. 744

Pesha: 0.895 kg

ISBN: 978-9928-292-74-2

 

Top Channel