Milani fiton në Pragë dhe e mbyll i pari, Tottenhami “merr hak” ndaj Antwerpit

11/12/2020 00:17

Mision i përmbushur nga Milani. Kuqezinjtë fituan 1-0 në fushën e Spartës së Pragës me gol të Hauge në minutëm e 23-të dhe falë suksesit 3-2 te Celtic Glasgow-t ndaj Lille e mbyllin Grupin H në Europa League në vendin e parë, me 13 pikë, dy më shumë se francezët e Lille.

E mbyll fazën e grupeve në vendin e parë edhe Tottenhami, që fitoi 2-0 ndaj Antwerpit me gola të Carlos Vinicius dhe Los Celsos. Londinezët parakaluan në sprintin final në Grupin J pikërisht belgët, që e mposhtën 2-0 ekipin e Mourinhos në sfidës e zhvilluar në Belgjikë. Po në këtë grup, LASK Linzi fitoi 3-1 ndaj Ludogorets.

Në Grupin K, Wolfsberger e siguroi kualifikimin pasi mposhti 1-0 Feyenoordin e Roterdamit, me gol të Loveljic, ndërsa Dinamo e Zagrebit, që e kishte siguruar më parë kualifikimin, iu imponua 3-1 CSKA-në e Moskës.

Maccabi Telaviv ruajti vendin e dytë në Grupin I, pasi mposhti një rival direkt si Sivaspori me rezultat të ngushtë 1-0. Këto janë rezultatet e ndeshjeve të orës 21:00.

Rezultatet:

Braga – FK Zorya Luhansk 2-0

Celtic – Lille 3-2

Zagreb – CSKA Moscow 3-1

Hoffenheim – Gent 4-1

Leicester – AEK Athens FC 2-0

Liberec – FK Crvena zvezda 0-0

Ludogorets – LASK 1-3

Maccabi Tel Aviv – Sivasspor 1-0

Sparta Prague – AC Milan 0-1

Tottenham – Antwerp 2-0

Wolfsberger AC – Feyenoord 1-0

Faza 1/16, skuadrat (32)e kualifikuara

AC Milan

Ajax

Antwerp

Arsenal

Benfica

Braga

Club Brugge

Crvena zvezda

Dinamo Zagreb

Dynamo Kyiv

Granada

Hoffenheim

Krasnodar

Leicester City

Leverkusen

LOSC Lille

Maccabi Tel-Aviv

Manchester United

Molde

Napoli

Olympiacos

PSV Eindhoven

Rangers

Real Sociedad

Roma

Salzburg

Shakhtar Donetsk

Slavia Praga

Tottenham

Villarreal

Wolfsberg

Young Boys

Top Channel