Një luftanije venezuelane është fundosur pas tentativës katastrofike për të përplasur një kroçerë të një kompanie gjermane, e cila rastisi të kishte majë të përforcuar për ekspedita në ujëra të akullta.

Ekupazhi i kroçerës RGCS Resolute tha se patrullat venezuelanë qëlluan në ajër për paralajmërim dhe më pas ‘qëllimisht’ përplasën majën e mjetit duke e urdhëruar të lundronte drejt Venezuelës.

Por përplasja shkaktoi dëme shumë më të mëdha për luftanijen e marinës, Naiguata.
Minsitria e mbrojtjes së Venezuelës, e cila fajëson kroçerën për incidentin, nuk tregoi nëse Naiguata u fundos, por raportime të shumta e bënin të ditur.

Lideri venezuelan Nicolas Maduro e përmendi incidentin e të hënës duke e quajtur ‘pirateri e terrorizëm’ thonin mediat spanjolle.
“Ishte sikur një boksier 100-kilogramësh të kapte një nxënës të vogël e ta rrihte”, tha Maduro duke pretenduar se kroçera kishte qenë agresori.

Kroçera Resolute lundron me flamur portugez por menaxhoeht nga grupi gjerman Columbia Cruise Services. Raportime të tjera e lidhnin incidentin me një konflikt diplomatik mes Venezuelës e Portugalisë.

Kroçera nuk kishte pasagjerë por vetëm 32 vetë ekuipazh dhe po lundronte drejt ishullit holandez të Karaibeve Curacao.
Pak pas mesnate ajo u ndalua nga mjeti i marinës Naiguata e cila e urdhëroi të lundronte drejt ishullit venezuelan Isla de Margarita.

“ Resolute pësoi vetëm dëme të vogla që nuk ndikojnë në aftësitë e lundrimit, kurse mjeti i marinës pësoi dëme të rënda pas përplasjes me kiçin e përforcuar të kroçerës dhe nisi të fusë ujë”, thanë mediat kolumbiane.

FOTO GALERI
2/6
Lideri venezuelan Nicolas Maduro e përmendi incidentin e të hënës duke e quajtur 'pirateri e terrorizëm'

Top Channel