Akuzat për korrupsion, ish kryeministri pakistanez dënohet me 7 vite burg dhe 25 mln dollarë gjobë

25/12/2018 00:37

Ish-kryeministri pakistanez Nawaz Sharif u dënua me shtatë vjet burg të hënën dhe u gjobit me 25 milionë dollarë për akuzat për korrupsion, që ai vetë i cilësoi si të motivuara politikisht.

Gjykata kundër korrupsionit në Islamabad tha në vendimin e saj se tre herë kryeministri nuk ishte në gjendje të provonte burimin e të ardhurave që kishin çuar në pronësinë e tij një fabrikë çeliku në Arabinë Saudite. Sipas ligjit pakistanez, kjo provë është marrë për të provuar korrupsionin.

Sharif ishte dënuar tashmë nga e njëjta gjykatë me 10 vjet burg për akuzat që lidhen me blerjen e apartamenteve luksoze në Londër, pasi Gjykata e Lartë i hoqi atij pushtetin më herët. Ai u lirua nga paraburgimi në shtator, në pritje të vendimit të apelit.

“Apeli është e drejta jonë, ne do të protestojmë, por do të mbetemi të paqshëm”, tha ish-kryeministri Shahid Khaqan Abbasi, për gazetarët jashtë gjykatës.

Sharif u rrëzua dhe u skualifikua nga mbajtja e detyrës nga Gjykata Supreme në korrik 2017, dhe u dënua në mungesë një vit më vonë. Ai u arrestua më 13 korrik në kthimin nga Londra.

Gjykata vendosi të enjten dy akuza lidhur me pasuritë e Sharif: Al-Azizia Steel Mills në Arabinë Saudite, të ngritur nga babai i Sharif në 2001 dhe Flagship Investments, një kompani e themeluar nga djali i tij, Hasan Nawaz, që zotëron prona luksoze në Britani.

Top Channel