F1, Hamilton: Kampion shpallem unë, nuk ma dhuron njeri titullin

19/10/2017 23:29

Lewis Hamilton është shfaqur tejet i qetë në intervistat e para, përpara Çmimit të Madh të Shteteve të Bashkuara. Britaniku i Mercedesit ka një avantazh prej 59 pikësh ndaj Sebastian Vettel, kur kanë mbetur edhe 4 gara nga fundi i sezonit.

Megjithatë, fakti që është tejet i qetë në vigjilje të provave të para të lira në Austin të Teksasit, nuk e fsheh një çështje tepër të diskutueshme.

“Çfarë ndryshoi nga vera e këtej? Besoj se patëm më shumë besim te makina jonë”, tha ai duke iu referuar serisë së fitoreve, përmes të cilave siguroi edhe këtë avantazh në klasifikimin për pilotë.

“Besuam të forca e makinës sonë, por edhe ekipi e ka vijuar zhvillimin e saj. Fundjavat, siç i keni parë, kanë nisur mirë që nga e premtja e deri në të dielën. Sa i përket mënyrës sime të garimit, besoj se edhe gjërat jashtë Formulës 1 më kanë mundësuar të kem përqëndrimin e duhur te garat. Por kam edhe një ekip të tërë që më asiston mirë në çdo gjë”.

Por në lidhje me titullin kampion, ka edhe britaniku një çështje për të sqaruar.

“Do të jetë pikërisht kështu: Vettel ishte një kundërshtar i fortë gjatë të gjithë këtij viti. Ai dhe Ferrari kanë pësuar probleme në garat e fundit, por pres që të jenë ende shumë të shpejtë dhe më duhet të jem ende i karikuar deri në fund”, tha Hamilton.

I ndërprerë nga gazetarët, që e pyesin nëse ky titull do të fitohet për meritë të tijën apo për shkak se e dhuroi Ferrari, ai përgjigjet:

“Çfarë po thoni? Do ta fitoj unë, duke fituar garë pas gare”.

Top Channel

Top News – Parandalohet vrasja e çiftit/ Policia e Tiranës jep detajet se si nisi konflikti
Top News – Shpërthimi me eksploziv/ Fushë Krujë, policia shoqërohen disa të dyshuar
Rusia dëboi nga vendi 20 diplomatë cekë të cilët janë urdhëruar të largohen, si masë shpaguese ndaj largimit që republika ceke i bëri të shtunën 18 diplomatëve rusë. Vendimi i Pragës erdhi pas një hetimi që tregoi pas shpërthimit të një depoje municionesh në Ceki, qëndronte Moska. Kjo e fundit i dha diplomatëve çekë një ditë kohë për t’u larguar, ndërsa Praga u dha rusëve 48 orë. Ministria e Jashtme ruse e cilësoi vendimin e çekëve si “të pashembullt” dhe si “akt armiqësor”. “Me dëshirën për të kënaqur Shtetet e Bashkuara, pas sanksioneve të fundit të SHBA-së kundër Rusisë, autoritetet çeke madje i tejkaluan udhëzuesit e tyre”, thuhej në një deklaratë të saj, ku cilësoheshn si të pabaza dhe absurde pretendimet e çekëve se diplomatët rusë janë operativë të inteligjencës. Shtetet e Bashkuara thanë se qëndrojnë krah Republikës Çeke lidhur me vendimin për të dëbuar diplomatët rusë. “SHBA qëndron me Republikën Çeke në përgjigjen e saj të vendosur kundër veprimeve keqdashëse të Rusisë në tokën e çeke”, shkruante zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price në Twitter. “Ne duhet të veprojmë në mënyrë të vendosur në përgjigje të veprimeve ruse që vënë në rrezik integritetin territorial, sigurinë energjitike ose infrastrukturën kritike të aleatëve dhe partnerëve tanë”, shtoi ai. Cekia sqaroi se ka informuar aleatët e NATO-s dhe Bashkimit Evropian në lidhje me përfshirjen e dyshuar ruse në një shpërthim depoje municionesh në vitin 2014 dhe çështja do të trajtohet në një takim të ministrave të jashtëm të BE-së.
Top Channel/ SHBA kërcënon Rusinë, “ Po vdiq Navalny, do të ketë pasoja”
Top News – Rrëfimi i një patronazhisti/ Si mblidhen të dhënat sekrete për PS
Top News – Belinda Balluku në garën e Kombinatit/ Fushata e ministres që kërkon mandatin si deputete