Të gjithë sytë nga qielli, për të shijuar Hënën gjigante

11/08/2014 00:00

Mes mbrëmjes së datës 10 dhe orëve të para të 11 Gushtit është festuar nata e Superhënës, e cila është shfaqur në qiell e plotë dhe e mrekullueshme.

Është një ndër momentet më të bukura të vitit, duke qëndruar me sytë nga qielli dhe duke shijuar fenomenin e Hënës dhe yjet që shkëputen.

Fenomeni i mrekullueshëm i Superhënës mund të kthehet dhe të shijohet plotësisht edhe në mbrëmjen e 8 Shtatorit. Ndërsa për Hënën gjigante na duhet që të presim pak më gjatë, pasi takimi i radhës do të jetë më 14 Nëntor të vitit 2016.

Gjithashtu, mbrëmë ka qenë e mundur që të shijohet edhe fenomeni i  një “shiu yjesh”, që shkëputen nga qielli. Kush ka pasur fatin të shikonte një yll që shkëputej, do kishte bërë mirë të mendonte edhe një dëshirë.

FOTO GALERI
1/7
Të gjithë sytë nga qielli, për të shijuar Hënën gjigante

Top Channel