Talenti i ri i operas shqiptare

27/05/2013 18:00

Muzika klasike është cilesuar në të gjitha kohërat si elitare. Për artistët, zhanri është shume plotësues, pasi në një opera janë të gjitha të perfshira: të kënduarit, aktrimi, karakteri i personazhit, e gjitha duke kënduar “live” për orë të tëra.

Edhe pse spektatoret ne skene admirojne shfaqjen finale, pak mund ta dine qe puna e nje sopranoje perpara shfaqjes kerkon shume sakrifica dhe mund.

Ardita Meni eshte nje 26-vjeçarja soprano lirike. Profesioni qe e do kaq shume, i “rremben” vajzes pjesen me te madhe te dites ne pergatitje dhe prova te vazhdueshme.

Per Ingrid Pulizon, pianisten qe shoqeron provat e Ardites, vajza eshte nje talent premtues. “Është një kënaqësi që ish-nxënësit t’i shohësh një ditë të ngjiten në skenë, sikundër Ardita është një ish-nxënëse e imja dhe meqë jemi përpara premierës i uroj shumë suksese sikundër për të gjithë projektet e tjera që kemi në vazhdim”, deklaroi Pulizo.

Ne moshen 10-vjeçare, ajo nis te studioje piano dhe solfezh.Ambieti i shtepise ishte skena e pare e improvizuar. Me pas, ne Shtepine e Pionerit ajo u spikat nga Luan Zhegu si kengetare lirike.

“E veçanta e Arditës është se fiton audicionet në këtë institucion dhe fiton rolin. Kjo është një mundësi që ta jep “Teatri i Operas dhe Baletit”, siç i jepen edhe këngëtarëve të tjerë. Me punë shkohet kudo, ndaj i uroj suksese në skenat më të mëdha të botës”, shtoi mësuesja e saj.

Ne vitin 2009, Ardita diplomohet ne Akademine e Arteve ne degen e Kantos me ”Medalje te Arte”.

Gjate viteve akademike ajo debuton ne role operistike si stoliste kryesore me disa role, ndersa merr pjese ne konkursin e te  rinjve ne “TOB”, ku klasifikohet ne vend te pare.

Fale talentit, perzgjidhet per te performuar 3 vite rrjesht ne koncertin e BE-se ne diten e Europes, gje qe ishte arritje per 26-vjeçaren.

E reja eshte njekohesisht pedagoge e kantos ne liceun artistik “Jordan Misja”, ndersa ka eksperimentuar dhe ne fushen e aktrimit. Ne filmin shqiptaro-serb,”Honeymoon”, luan  rolin e nje nuseje shqiptare.

Ambiciet per te ardhmen?  Te behet dirigjente korale…Fale punes, sigurisht qe do t’ia dalë…

Top Channel