Festivali i Kanës nis me rrebesh

16/05/2013 00:00

Është një nga eventet më luksoze të kalendarit të showbiz-it, por këtë vit ceremonia e hapjes së Festivalit të Kanës nuk i shpëtoi dot shiut të rrëmbyeshëm që detyroi yjet e kinemasë botërore të fshiheshin nën çadra.

Leonardo Di Caprio, Carey Mulligan, Freida Pinto dhe Nicole Kidman u shoqëruan të gjithë me punëtorë që i mbanin çadrat dhe u munduan të ruanin sharmin e tyre në rrugën e shkurtër nga limuzina deri tek tapeti i kuq, pavarësisht rrebeshit.

“Kishte shumë njerëz rreth meje kur dola nga makina dhe nuk lëvizja dot. Madje më goditën me çadër në kokë. Prisha pak fjalorin dhe u pendova pasi një kamera po xhironte gjithçka”, tha Mulligan për ‘Daily Mail’.

Ky është Festivali i 66 i Filmit në Kanë. Gjatë 12 ditëve të ardhshme, disa nga prodhimet më ambicioze artistike do të kenë premierën e tyre botërore pikërisht në këtë festival.

Favorit për fitimin e “Palmës së Artë” është filmi ‘The Great Gatsby’ me protagonistë Leonardo Di Caprio e Carey Mulligan dhe me regji të Baz Luhrmann.

Top Channel