Kanada, bllokohet anija me emigrantë tamilë

13/08/2010 21:50

Një anije me rreth 500 emigrantë nga Sri Lanka në bord është ankoruar në bazën detare kanadeze në British Kolumbia.

Një numër i madh oficerësh të marinës hipën në anije, e cila mbërriti e shoqëruar nga forcat speciale ushtarake dhe menjëherë u mbulua me një pëlhurë për të mbrojtur pasagjerët nga mediat.

Autobuzë dhe autoambulanca mbërritën në vendin e ngjarjes për të transportuar emigrantët në spitalet e afërta dhe në qendrat e pritjes.

Autoritetet kanadeze deklarojnë se emigrantët tani do të verifikohen për shkak të frikës se shumë prej tyre mund të jenë rebelë të fraksionit Tigrat e Tamilit.

Kanadaja, e cila strehon rreth 300 mijë qytetarë nga Sri Lanka, e ka cilësuar fraksionin Tigrat e Tamilit si një grup terrorist dhe nuk pranon hyrjen e tyre në territorin e saj.

Top Channel