Iran, arrestohet regjisori Panahi

02/03/2010 14:50

Policia iraniane ka arrestuar regjisorin e njohur Jafar Panahi, bashke me bashkeshorten e tij, te bijen dhe 15 mysafire qe ndodheshin ne rezidencen e tij ne Teheran.

Lajmin e kane bere te ditur agjenci te ndryshme lajmesh, te cilat citojne te birin e regjisorit, i konsideruar si zeri i opozites.

Sipas burimeve, forcat e policise kane hyre ne banesen e tij dhe kane sekuestruar kompjuterin dhe materiale te tjera.

Kolege te Panahit deklarojne se ai nuk e ka fshehur kure prirjen e tij pro opozites ndaj presidentit Mahmoud Ahmadinejad.

Nuk ka ende nje konfirmim zyrtar per arrestimin, ashtu sikurse nuk ka informacione per vendndodhjen e regjisorit dhe familjes se tij.

Top Channel