“The Times”: Vdes i denuari i Lokerbise

16/12/2009 09:15

Abdelbaset al-Megrahi, i denuari i vetem per tragjedine e Lokerbise, i cili u lirua nga qeveria britanike pak muaj me pare, ka nderruar jete.

Lajmin e ben te ditur tabloidi “The Times” qe thekson se ai nuk eshte pare me as ne shtepine e tij dhe as ne “Tripoli Medical Center” ku ishte shtruar gjate diteve te fundit per t’u kuruar ndaj semundjes se kancerit.

Abdelbaset al-Megrahi, shtetas me pasaporte libiane, u cilesua fajtor per rrezimin e avionit Pan Am ne Lokerbi te Skocise, ku ne vitin 1988 humben jeten 270 persona. Ai u denua me burgim te perjetshem por u lirua ne muajin gusht me justifikimin se mjeket i kishin dhene vetem disa muaj jete.

Top Channel