Irak, 3 shperthime rresht trondisin Bagdadin

15/12/2009 10:15

Tre shperthime te njepasnjeshme kane tronditur mengjesin e sotem qytetin e Bagdadit, duke shkaktuar vdekjen e kater personave dhe plagosjen e 14 te tjereve.

Lajmin e bejne te ditur autoritetet irakene, sipas te cilave shperthimet nodhen jashte Zones Jeshile.

Ne kryeqytetin iraken eshte vene re nje rritje e akteve te dhunes. Nje jave me pare te pakten 127 persona u vrane ne nje seri shperthimesh.

Analistet deklarojne se Al Kaeda po perpiqet te destabilizoje Irakun ne prag te zgjedhjeve qe do te zhvillohen ne mars.

Autoritetet lokale thone se faktikisht dhuna ne vend ka rene ne 18 muajt e fundit, por gjithesesi atentatet me autobombe vazhdoje te marrin jete njerezish.

Top Channel