Fidel Kasto: SHBA ne ofensive

15/12/2009 04:30

Lideret e majte te vendeve amerikano-latine perfunduan me nje leter te liderit kubanez Fidel Kastro te lexuar nga presidenti venezuelian, Hugo Cavez nje samit 2 ditor te mbajtur ne Havana te Kubes.

Ne letren e lexuar prej Cavez shkruhej se Shtetet e Bashkuara ishin hedhur serish ne ofensive ne Ameriken Latine duke kerkuar ngritjen e bazave ushtarake ne Kolumbi me pretekstin per te luftuar trafikun e droges.

“Qellimet e verteta te nje perandorie fshihen pas buzeqeshjes miqesore dhe fytyres afro-amerikane te presidentit Barak Obama”, shkruan Kastro ne letren e tij derguar pjesemarresve ne samitin dyditor.

Samiti i liderve te majte u organizua per te pestin vit radhazi. Ai u mblodh per here te pare ne vitin 2004 me thirrje te Fidel Kastros, ne ate kohe ende president i Kubes, per te kundershtuar politiken e bllokades ekonomike te vendosur prej Uashingtonit ndaj, Kubes, Venezueles dhe Bolivise.

Top Channel