Rusi, caktivizohen bombat ne gazsjelles

14/12/2009 17:50

Ekspertet e eksplozivit ne Rusi kane caktivizuar dy bomba artizanale qe do te hidhnin ne ere gazsjellesin qe lidh Mozdokun me Tbilisin.

Lajmin e bejne te ditur agjencite ruse, sipas te cilave ne te njejten zone jane hequr disa mina qe ishin vendosur posacerisht per te demtuar stafin e punetoreve.

Sipas burimeve, te cilat iu referohen autoriteteve policore, metoda e vendosjes se bombave eshte tipike e guerrilasve cecene.

“Gazprom”, kompania ruse e gazit, ben te ditur se ka rifilluar furnizimin e gazit dhe se situata ne Ingusheti eshte kthyer ne normalitet.

Top Channel