SHBA pershendet qendrimin e BE-se per Iranin

12/12/2009 01:50

Shtetet e Bashkuara te Amerikes kane pershendetur raportin e Bashkimit Europian ne lidhje me programin berthamor iranian ku theksohej se BE ndjehej “thellesisht e shqetesuar”.

Shtepia e bardhe nepermjet zedhenisit te saj, Robert Gibs ka pershendetur qendrimin e Unionit dhe ka ritheksuar se nese Teherani nuk do te ndale ambiciet e tij nukleare duke respektuar kerkesat e OKB-se atehere do t’I duhet te perballet me pasojat qe sjell ky qendrim.

Para deklarates se Uashingtonit dhe BE-se, Ministria e Jashtme franceze nepermjet zedhenesit te saj u shpreh per mundesine e uljes ne tryezen e bisedimeve te 5+1 me Iranin brenda vitit 2009.

Top Channel