Spanje, film porno ne varrezen e Frankos

11/12/2009 17:00

Nje film porno i realizuar ne Valle de los Caídos (Lugina e te reneve) po shkakton debate ne Spanje.

“El Facha” (Fashisti), filmi me drita te kuqe eshte ne qender te vemendjes se shtypit spanjoll ditet e fundit, edhe pse eshte realizuar ne 2007-en, pas polemikave te ngritura nga ekstremi i djathte spanjoll.

Nostalgjiket e frankizmit kane zbuluar se disa skena te filmit hot jane regjistruar ne kompleksin e njohur monumental i ndertuar ne fillim te viteve ’40 nga Francisco Franco ne San Lorenzo de El Escorial, qyteze pak kilometra nga Madridi.

Ne strukturen e rendesishme jane varrosur, pervec Francos dhe themeluesit te falangave spanjolle José Antonio Primo de Rivera, edhe 34 mije luftetare te te dyja fronteve ne luften civile spanjolle.

Top Channel