Irak, masa te larta sigurie per pelegrinet

07/08/2009 11:30

Mbi 1 milion pelegrine irakene jane mbledhur ne qytetin e Kerbalase, ne jug te Bagdadit, per te marre pjese ne festivalin me te madh te besimtareve shiite.

Ngjarja perben sfiden me te madhe te forcave irakene te sigurise, te cilat kane marre nen kontroll situaten pas terheqjes se trupave amerikane rreth nje muaj me pare.

Te pakten kater pelegrine qe po udhetonin per te marre pjese ne festival kane vdekur deri tani, per shkak te shperthimit te nje bombe te vendosur anes rruges.

Festivali i Kerbalase shenon lindjen e Mohammed al Mehdi, imami i 12-te dhe i fundit shiit, i njohur ndryshe si Imami i Fshehur.

Top Channel