Afganistan, sulm me raketa ne Kabul

04/08/2009 09:35

Ne Afganistan afrohen zgjedhjet presidenciale dhe njekohesisht rritet edhe tensioni.

Kabuli eshte goditur nga te pakten tete raketa, dy prej te cilave kane arritur deri ne Wazir Akbar Khan, zonen e ambasadave dhe njera ka shperthyer jo shume larg ambasades amerikane.

Lajmin e beri te ditur Ministria e Brendshme afgane.

Sipas informacioneve te para, dy persona kane vdekur nga sulmi me raketa ne oret e para te mengjesit, ne zona te ndryshme te qytetit.

Talebanet paralajmerojne se ky ishte vetem fillimi dhe se ofensiva do te vazhdoje.

Duke marre persiper sulmin e kryer, nje zedhenes i talebaneve, konfirmoi se qellimi i akteve eshte te tregohet se qeveria nuk eshte ne gjendje te garantoje sigurine ne Kabul, vetem pak dite para zgjedhjeve presidenciale te 20 gushtit.

Top Channel