Turqi, 56 vete ne gjyq per komplotim

20/07/2009 18:05

56 persona, perfshire dy gjenerale te terhequr, gazetare dhe akademike, jane paraqitur sot ne nje gjykate turke nen akuzen e komplotimit per rrezimin e qeverise.

Prokuroret thone se ata ishin anetare te nje rrjeti ultranacionalist, qe synonte te organizonte nje goditje ushtarake te mireorganizuar.

Dy gjeneralet, qe jane mbi 60 vjec, mund te denohen me burgim te perjetshem, nderkohe qe 86 te dyshuar te tjere pritet te dalin ne gjyq ne tetor.

Hetimet treguan lidhjet mes partise ne pushtet AK, qe i ka rrenjet e saj tek politika e Islamit, dhe ushtrise qe e konsideron veten si gardian te kushtetutes shekullore te Turqise.

Javen e kaluar presidenti Abdullah Gul miratoi nje ligj qe u jep gjykatave civile autoritetin per te gjykuar personelin ushtarak te dyshuar per kercenim te sigurise kombetare ose per lidhje me krimin e organizuar.

Top Channel