Google Moon, projekti qe do sjelle Henen ne Toke

13/07/2009 13:35

Google ben nje tjeter hap gjigand ne bashkepunimin e saj me NASA-n, duke na sjelle ne kompjuter edhe Henen.

Kompania e madhe amerikane realizon projektin Google Moon, nje sherbim qe do te jete identik me Google Earth por te transferuar ne nje tjeter objekt te sistemit tone diellor. Google do ta prezantoje kete risi ne 40 vjetorin e leshimit te “Apollo 11” ne Hene ne daten 20 korrik nga Washinghton D.C.

Per momentin nuk jane dhene detaje me te hollesishme, por eshte e qarte se si do funksionoje projekti ne fjale. Objektivi i sateliteve te NASA-s do jape pamje shume te qarta te siperfaqes se Henes, sateliti i vetem natyror i planetit tone.

Prej vitesh eshte ne qarkullim nje version i pjesshem i Google Moon ku dhjetra foto te NASA-s tregojne pjese nga sateliti dhe krateret ne siperfaqe. Pamjet kryesore te Google Moon do t’i fotografoje sateliti “Lunar Reconnaissance Orbiter”. 

 

Top Channel