Franca kritikon Papen per deklaraten per prezervativet

18/03/2009 14:25

Franca kritikon Papen, per deklaraten e tij ne lidhje me prezervativet.

“Jemi shume te shqetesuar per pasojat e fjaleve te Atit te Shenjte per perdorimin e prezervativeve ne luften kunder SIDA-s”, u shpreh ministri i Jashtem, Bernard Kushner.

Nje dite me pare Papa qe ndodhet ne nje vizite ne Afrike, deklaroi se prezervativet nuk jane arma e duhur per te luftuar semundjen, ndersa theksoi rendesine e rinovimit shpirteror dhe njerezor te seksualitetit.

“Franca eshte e shqetesuar per pasojat e gjykimit te Papes”, tha zedhenesi i ministrise, Eric Chevallier. Sipas tij, deklarata te tilla vene ne rrezik politikat shendetesore publike.

Top Channel