Kurorëzohet për herë të parë Miss Inteligjenca Artificiale, publikohen fotot e blogeres me 200 mijë ndjekës në Instagram

11/07/2024 20:20

Pasi gjyqtarët e konkursit të parë të bukurisë në botë me AI zbuluan 10 finaliste muajin e kaluar, Miss AI tashmë është kurorëzuar.

Njihuni me Kenza Layli, një blogere marokene, e cila synon të sjellë “diversitet dhe përfshirje” në peizazhin e krijuesve të AI.

Me afro 200,000 ndjekës në Instagram dhe 45,000 të tjerë në TikTok, Layli është krijuar tërësisht nga AI, nga imazhet e saj deri te titrat e saj dhe fjalimi pranues i mbushur me fjalë.

“Fitimi i Miss AI më motivon edhe më shumë të vazhdoj punën time në avancimin e teknologjisë së AI”, tha Layli në një video të fjalimit sipas CNN.

“AI nuk është vetëm një mjet; është një forcë transformuese që mund të prishë industritë, të sfidojë normat dhe të krijojë mundësi ku nuk ka ekzistuar më parë… Ndërsa ne ecim përpara, unë jam i përkushtuar të promovoj diversitetin dhe përfshirjen brenda fushës, duke siguruar që të gjithë të kenë një vend në tryezën e përparimit teknologjik.”

Konkursi inaugurues i Miss AI u hap në pranverë, duke tërhequr rreth 1500 programues të AI në të gjithë botën, sipas organizatorëve Fanvue, një platformë ndikuese si për AI ashtu edhe për krijuesit njerëzorë.

Layli u krijua nga Myriam Bessa, themeluesja e agjencisë Phoenix AI, e cila do të marrë 5,000 dollarë para, mbështetje në Fanvue dhe një publicist për të rritur profilin e Laylit. Nënkampionet ishin garueset e AI, Lalina Valina nga Franca dhe Olivia C e Portugalisë.

FOTO GALERI
1/3

Top Channel