Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër arresti për krime lufte për ish-ministrin e Mbrojtjes së Rusisë dhe ish-shefin e Shtabit

25/06/2024 13:22

Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) ka lëshuar një urdhër arresti për ish-ministrin rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe shefin e Shtabit të Përgjithshëm Valery Gerasimov për krime të dyshuara ndërkombëtare, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Gjykata tha të martën se dyshja dyshohet se ishin përgjegjës për dy krime lufte: drejtimin e sulmeve ndaj objekteve civile dhe shkaktimin e dëmeve ndaj civilëve ose dëmtimin e objekteve civile. Ata akuzohen edhe për krime kundër njerëzimit.

ICC tha se krimet e supozuara lidhen me “një numër të madh goditjesh kundër shumë termocentraleve dhe nënstacioneve elektrike” që u kryen nga Rusia në të gjithë Ukrainën midis tetorit 2022 dhe të paktën marsit 2023.

Dy urdhër-arrestet e çojnë numrin e përgjithshëm të zyrtarëve të lartë rusë të kërkuar për krime lufte në katër, pasi GJNP ka lëshuar më parë urdhër-arreste për presidentin Vladimir Putin dhe zyrtaren ruse Maria Lvova-Belova për një skemë të supozuar për të dëbuar fëmijët ukrainas në Rusi.

Top Channel