Putin në Vietnam/ Një miqësi që refuzon të vdesë! SHBA kritikon vizitën, e konsideron si promovim të luftës kundër Ukrainës

20/06/2024 08:23

Presidenti rus Vladimir Putin ka mbërritur në kryeqytetin vietnamez Hanoi në ndalesën e dytë të një turneu në Azinë Lindore.

Udhëtimi, i cili vjen pas vizitës së tij luksoze në Korenë e Veriut, po interpretohet si një demonstrim i mbështetjes diplomatike që Rusia gëzon ende në këtë rajon.

Shtetet e Bashkuara kanë kritikuar vizitën që e konsideron si promovim të luftës kundër Ukrainës.

Vietnami ende vlerëson lidhjet historike që ka me Rusinë, edhe pse punon për të përmirësuar marrëdhëniet e tij me Evropën dhe SHBA-në.

E vendosur mbi një park të vogël në Ba Dinh, lagjen politike të Hanoi, një statujë e Leninit pesë metra e lartë përshkruan revolucionarin rus në pozë heroike. Në ditëlindjen e tij çdo vit, një delegacion zyrtarësh të lartë vietnamezë vendosin solemnisht lule dhe përkulin kokat e tyre para statujës, një dhuratë nga Rusia kur ishte ende Bashkimi Sovjetik.

Lidhjet e Vietnamit me Rusinë janë të ngushta dhe datojnë shumë dekada, në mbështetjen jetike ushtarake, ekonomike dhe diplomatike të dhënë nga Bashkimi Sovjetik për shtetin e ri komunist në Vietnamin e Veriut në vitet 1950.

Vietnami e ka përshkruar marrëdhënien e tyre si “të mbushur me besnikëri dhe mirënjohje”. Pasi Vietnami pushtoi Kamboxhinë në vitin 1978 për të rrëzuar regjimin vrasës të Kmerëve të Kuq, ai u izolua dhe u sanksionua nga Kina dhe Perëndimi dhe varej shumë nga ndihma sovjetike. Shumë vietnamezë të moshuar, duke përfshirë sekretarin e përgjithshëm të partisë komuniste, Nguyen Phu Trong, studiuan në Rusi dhe mësuan gjuhën.

Sot ekonomia e Vietnamit është transformuar nga integrimi i saj në tregjet globale. Rusia ka rënë shumë pas Kinës, Azisë, SHBA-së dhe Evropës si partner tregtar. Por Vietnami ende përdor kryesisht pajisje ushtarake të prodhuara nga Rusia dhe mbështetet në partneritetet me kompanitë ruse të naftës për kërkimin e naftës në Detin e Kinës Jugore.

Pushtimi i Ukrainës e paraqiti Vietnamin me një sfidë diplomatike, por një sfidë që deri tani ka arritur ta përballojë. Ajo ka zgjedhur të abstenojë në rezolutat e ndryshme në Kombet e Bashkuara që dënojnë veprimet e Rusisë, megjithatë ka mbajtur marrëdhënie të mira me Ukrainën dhe madje ka dërguar disa ndihma në Kiev. Ata gjithashtu ndajnë një trashëgimi nga epoka sovjetike; mijëra vietnamezë kanë punuar dhe studiuar në Ukrainë.

E gjithë kjo është në përputhje me parimet e politikës së jashtme të Vietnamit për një kohë të gjatë për të qenë miq me të gjithë, por për të shmangur të gjitha aleancat formale – atë që udhëheqja e partisë komuniste e quan tani ‘diplomaci bambuje’, duke u përkulur me erërat goditëse të rivalitetit të fuqive të mëdha pa u detyruar ta pranojë. anët.

Kjo është arsyeja pse Vietnami i ka përmirësuar kaq lehtë marrëdhëniet e tij me SHBA-në, një vend kundër të cilit liderët e tij më të vjetër zhvilluan një luftë të gjatë dhe shkatërruese, në interes të kërkimit të tregjeve fitimprurëse për eksportet vietnameze dhe balancimit të lidhjeve të ngushta me fqinjin e saj gjigant Kinën.

SHBA-ja e ka kundërshtuar vizitën zyrtare të presidentit Putin në Vietnam me arsyetimin se ajo minon përpjekjet ndërkombëtare për ta izoluar atë. Përveç lidhjeve të veçanta historike me Rusinë, ndjenja publike në Vietnam për luftën në Ukrainë është më ambivalente sesa në Evropë.

Ka njëfarë admirimi për Putinin si një njeri i fortë që sfidon Perëndimin dhe skepticizmin, i nxitur pjesërisht nga komentet e mediave sociale, për pretendimet e SHBA-së dhe Evropës për të mbështetur ligjin ndërkombëtar.

Kjo është gjithashtu e vërtetë në vendet e tjera aziatike, ku lufta në Ukrainë shihet si një krizë e largët. Në Tajlandë, për shembull, një aleat ushtarak historik i SHBA-së, i cili ishte në anën e kundërt me Rusinë gjatë Luftës së Ftohtë, opinioni publik është po aq i ndarë sa në Vietnam. Tajlandezët vlerësojnë gjithashtu lidhjet edhe më të vjetra midis monarkisë së saj dhe carëve para-revolucionarë të Rusisë, dhe qeveria tajlandeze mban lidhje të ngushta me Rusinë sot, duke vlerësuar kontributin që miliona rusë japin në industrinë e saj turistike.

Se sa kohë Vietnami ruan miqësinë e tij me Vladimir Putinin është më pak e qartë. Ajo tashmë po kërkon burime alternative të pajisjeve ushtarake, por për t’i dhënë fund varësisë së saj aktuale nga Rusia do të duhen vite.

Një seri dorëheqjesh të nivelit të lartë brenda partisë komuniste kohët e fundit sugjerojnë rivalitete të brendshme intensive mbi gjeneratën e ardhshme të liderëve dhe, potencialisht, mbi drejtimin që do të marrë vendi. Por ende nuk flitet për braktisjen e ambicies për të qenë miq me të gjithë dhe armiq të askujt.

Top Channel