Në shtëpinë e Anila Grishajt, që u vra nga makineria e punës në Itali/ Familja: Kërkojmë drejtësi

16/11/2023 11:17

Familja e 26-vjeçares Anila Grishaj ka hapur dyert e mortit në Treviso, Itali.

Tradita dikton që familja të ribashkohet në ditë zie dhe lamtumire, duke sjellë ushqim dhe duke gjetur mbështetje te të tjerët. Të afërmit mbërrijnë pjesë-pjesë nga Marche, Friuli dhe Lombardia. Ata nxitojnë në rrugët e ngushta të Miane (Treviso), duke mbajtur çanta të mbushura plot dhe hyjnë në shtëpinë e prindërve të Anila Grishajt, e cila vdiq e shtypur nga një makineri e drejtuar gabimisht nga një koleg. Ata shtrëngohen duke përqafuar nënën, babanë dhe vëllezërit e tyre, të cilët janë ende të tronditur. Të dëshpëruar, sepse humbja e një vajze kaq të re dhe kaq të dashur nuk gjen shpjegim, shkruan Corriere.

Familja: E zbuluam nga faqet e internetit

Mbrëmjen e së martës mamaja e Anilës kishte përgatitur darkën. Kishte peshk, në furrë, dhe po përgatiste tryezën për të mbledhur të gjithë familjen, si gjithmonë. Ata thjesht prisnin Anilën. Por ajo nuk erdhi në shtëpi. Ajo kishte vdekur, askush nuk i kishte lajmëruar për atë tragjedi.
Ne ishim të fundit që e morëm vesh, është turp, duhet të ishim të parët”, thotë motra e madhe, e zemëruar dhe me një fytyrë të shënuar nga dhimbja. “Për dy orë nuk na thanë asgjë, e morëm vesh nga faqet e internetit”.
Duam drejtësi, duhet të na japin shpjegime”, thotë një kushëri, para se të kalojë nga dera dhe të bashkohet me të tjerët.

Krahu mekanik që e vrau

Ka një të dyshuar për vdekjen e 26-vjeçares shqiptare në firmën “Bocon” ku punonte: ai është një koleg. E reja ishte menaxhere e linjës, një punëtore e vëmendshme dhe një shefe e kujdesshme. Ajo po monitoronte funksionimin e një makinerie që mbërriti në kompani pesë muaj më parë, një krah mekanik që mbështjell produktet e gatshme me qese për transport. Pasi makineria përfundoi këtë proces, ajo i është afruar paletës për ta kontrolluar, duke lënë vendin e komandës. Në atë moment një punëtor tjetër, duke mos parë askënd, e rifilloi procesin e makinës. Anilës i ngeci koka, duke i shtypur rruazat e qafës. Rindërtimi i hetuesve e shtyu prokuroren, Françeska Torri, të hapë një hetim për kolegun për vrasje nga pakujdesia ndaj koleges së saj. Ai është ende në shok. Por duhen ende hetime të mëtejshme: kamerat brenda kompanisë do të kontrollohen dhe makineria është sekuestruar; Do të jetë thelbësore të kuptohet nëse procedurat e sigurisë në lidhje me përdorimin e makinerisë janë kryer në mënyrë korrekte, nëse kërkohej të kontrollohej prania e punëtorëve të tjerë aty pranë, përpara se të ndiznin motorët, nëse ishte siguruar një bllok automatik gjatë mirëmbajtjes.

Kolegu: Ajo ishte shefja më e mirë

Të mërkurën punëtorët e fabrikës ishin në shtëpi. “Nuk fjeta mbrëmë, dje (e mërkurë, red.) të gjithë shpërthyen në lot, sepse puna me të ishte e mirë, shefja më e mirë që mund të kishim”, tha një koleg.
Filluam së bashku, pesë vjet më parë. Ne i kemi thënë gjithmonë se duhet t’i shtrojmë një tapet të kuq kur të hynte. Ajo gjithmonë buzëqeshte edhe kur gjërat nuk shkonin mirë. Ne të gjithë e kemi përdorur atë makinë në këto pesë muaj”, shtron kolegu. Dhe tani, të gjithë e shikojnë me tmerr dhe frikë. Ata pyesin se çfarë ndodhi dhe nëse mund të ndodhë përsëri.

Ata thanë se ishte një nga makinat më të sigurta

Anila ishte fejuar me një djalë nga Susegana. Ata po mendonin për një jetë së bashku, por ajo ëndërr u ndërpre dhunshëm.
Thanë se ishte një nga makinat më të sigurta, kushtonte miliona euro”, thotë një kushëri i vajzë. “Ata duhet të na tregojnë pse ajo vdiq duke bërë punën e saj. Aty ndihej mirë, kishte një rol të mirë. Ne kërkojmë që të vendoset drejtësia”.
Kur ndoqi shkollën fillore, Anila kishte mësuese për një vit Angela Colmellere, ish-kryetare e bashkisë së Miane dhe ish-zëvendëse: Komuniteti ynë është tronditur, është një dramë tronditëse. Anilën e mbaj mend si një vajzë të zgjuar, të qeshur, familjen e saj shumë të integruar, punëtore. Jemi të gjithë pa fjalë.

Top Channel