Raphael Dwamena

Vdekjet e futbollistëve në fushën e futbollit për shkak të arrestit kardiak janë ngjarje të rralla, por shumë tragjike. Sipas mjekëve kardiologë, ka disa faktorë që mund të shpjegojnë arsyet pse u ndodh arresti kardiak futbollistëve.

Futbollistët mund të kenë sëmundje të zemrës të padukshme, si aritmia kardiake, që mund të shkaktojnë arrestit kardiak në momente të stresit fizik të lartë, siç është loja e futbollit. Futbolli është një sport me intensitet të lartë fizik, ku futbollistët pësojnë stres të madh në zemër dhe sistemin kardiovaskular.

Kjo mund të shkaktojë probleme në zemër dhe të rrisë rrezikun e arrestit kardiak. Gjithashtu traumat në gjoks janë një faktor risku pasi goditjet e forta në gjoks, siç janë ato që ndodhin në futboll, mund të shkaktojnë dëmtime në zemër dhe të rrisin rrezikun e arrestit kardiak.

Ka disa futbollistë të njohur që kanë vdekur në fushën e futbollit pasi kanë pësuar goditje në zemër.

Marc-Vivien Foé

Futbollisti kamerunez vdiq në vitin 2003 gjatë një ndeshjeje në Kupën e Konfederatave. Ai u rrëzua në fushë pa shenja të dukshme të dëmtimit, por më vonë u zbulua se kishte pësuar një goditje të rëndë në zemër. Ishte 28 vjeç.

Miklós Fehér

Futbollisti hungarez vdiq në vitin 2004 gjatë një ndeshjeje në Portugalinë. Ai u rrëzua në fushë pas një goditjeje në zemër dhe nuk mundi të ringrihej. Ai ishte 24 vjeç.

Antonio Puerta:

Futbollisti spanjoll ra në fushë pasi pësoi disa arreste kardiake në në një ndeshjeje në Ligën e Kampionëve. Ai pësoi një kolaps në fushë dhe u diagnostikua me ndërprerje të rrjedhjes së gjakut në zemër. Ai vdiq më 28 gusht 2007 i prekur nga kardiomiopatia aritmogjene , tre ditë pasi pësoi kolapsin në fushë. Ai ishte 22 vjeç.

Phil O’Donnell

Futbollisti skocez vdiq në vitin 2007 gjatë një ndeshjeje në Kampionatin Skocez. Ai pësoi një kolaps në fushë dhe u zbulua se kishte një problem me zemrën. O’Donnell ishte 35 vjeç.

Endurance Idahor

Futbollisti nigerian vdiq në vitin 2010 gjatë një ndeshjeje në Kampionatin e Libisë. Ai u rrëzua në fushë pas një goditjeje në zemër dhe nuk mundi të ringrihej. Ishte 25 vjeç.

Piermario Morosini

Futbollisti italian më 14 prill 2012, gjatë një ndeshjeje ndërmjet Pescara-s dhe Livornos, pësoi një arrest kardiak fatal në fushë. Ai ishte 25 vjeç dhe më vonë autopsia zbuloi se kishte një problem me zemrën.

Raphael Dwamena

Futbollist ganez ish-lojtar i Levantes dhe Real Zaragozas. Gjatë kontrolleve mjekësore atij iu konstatua një problem në zemër dhe për këtë arsye iu këshillua të mos luante më futboll. 28-vjeçari, golashënuesi më i mirë i Egnatias u rrëzua në minutën e 25 të ndeshjes, e më pas për shkak të gjendjes u dërgua drejt spitalit të Durrësit, ku dhe nuk ka mundur të mbijetojë. Ai vdiq më 11 nëntor në Shqipëri dhe shkak ishte një aritmi kardiake.

Pas rasteve të përsëritura, për të parandaluar vdekjet e futbollistëve në fushën e futbollit për shkak të arrestit kardiak, janë marrë disa masa preventive nga institucionet e futbollit në vende të ndryshme të botës.

Së pari klubet janë të detyruara të kryejnë teste mjekësore. Futbollistët profesionistë dhe amatorë duhet t’i nënshtrohen testeve mjekësore të rregullta për të identifikuar sëmundjet e zemrës dhe faktorët e rrezikut të lidhur me zemrën që të kenë rrugën e hapur për një karrierë futbollistike.

Gjithashtu një pjesë e rëndësishme e programit stërvitor për futbollistët ka të bëjë me zvogëlimin e stresit në zemër dhe për të rritur rezistencën kardiovaskulare. Në stadiumet dhe fushat e futbollit, duhet të jenë të disponueshëm aparate defibrilatorë për të trajtuar menjëherë arrestit kardiak nëse ndodh.

Edukimi dhe ndërgjegjësimi zë një vend të rëndësishëm në çdo klub evropian. Futbollistët, trajnerët dhe stafi mjekësor edukohen për shenjat dhe simptomat e arrestit kardiak dhe për të mësuar teknikat e rikthimit të zemrës në rast emergjence.

Është e rëndësishme të theksohet se vdekjet e futbollistëve për shkak të arrestit kardiak janë shumë të rralla dhe ndodhin shumë rrallë në futbollin profesionist. Megjithatë, duke marrë masa preventive dhe duke qenë të përgatitur për të trajtuar emergjencat, mund të zvogëlohet rreziku dhe të parandalojë vdekjet e tilla tragjike.

FOTO GALERI
1/7
Marc-Vivien Foé. Futbollisti kamerunez vdiq në vitin 2003 gjatë një ndeshjeje në Kupën e Konfederatave. Ai u rrëzua në fushë pa shenja të dukshme të dëmtimit, por më vonë u zbulua se kishte pësuar një goditje të rëndë në zemër. Ishte 28 vjeç.

Top Channel