Shkencëtarët japin alarmin për vullkanet/ Islanda shpall gjendjen e jashtëzakonshme, Italia frikë nga zgjimi i vullkanit pas 485 vitesh

11/11/2023 10:44

Islanda ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, me zyrtarë policorë që u bëjnë thirrje banorëve të evakuojnë qytetin bregdetar të Grindavík pas një valë të fortë tërmetesh në jugperëndim të vendit të lidhur me një shpërthim të mundshëm vullkanik.

Gati 800 tërmete u regjistruan midis mesnatës dhe orës 14 duke u gdhirë e premtja, me më të cekëtin në një thellësi prej 3-3,5 kilometrash (1,86-2,18 milje), sipas Zyrës Meteorologjike Islandeze.
Në deklaratat e së premtes, Agjencia e Mbrojtjes Civile e Islandës tha se një tunel magmë që po formohet mund të arrijë në Grindavík. Por që nga mbrëmja e së premtes, autoriteti islandez tha se ishte e pamundur të thuhej nëse dhe ku mund të depërtonte magma në sipërfaqe.
Tërmetet mund të bëhen më të mëdhenj se ata që kanë ndodhur tashmë dhe kjo sekuencë ngjarjesh mund të çojë në një shpërthim. Megjithatë, ende nuk ka shenja se magma po i afrohet sipërfaqes. Progresi i saj po monitorohet nga afër”, tha Agjencia e Mbrojtjes Civile.
Magma është një përzierje e shkëmbinjve të shkrirë dhe gjysmë të shkrirë që gjenden nën sipërfaqen e Tokës që mund të shkaktojë një shpërthim kur gjen rrugën drejt sipërfaqes, duke u bërë llavë.


Autoritetet u kërkuan banorëve që të evakuohen me qetësi dhe theksuan se nuk ka asnjë rrezik të afërt.
“Ne duam të ritheksojmë se banorët duhet të evakuojnë shtëpitë e tyre dhe të largohen nga qyteti. Por ne gjithashtu duam të ritheksojmë se ky nuk është një evakuim urgjent, ka mjaft kohë për t’u përgatitur, siguruar gjërat dhe për të larguar nga qyteti me qetësi, “tha Agjencia e Mbrojtjes Civile.
Është e qartë se kemi të bëjmë me ngjarje që ne islandezët nuk i kemi përjetuar më parë, të paktën jo që nga shpërthimi në Vestmannaeyjar. Ne e përballuam atë së bashku, do ta përballojmë këtë së bashku dhe nuk do të humbasim zemrën”, shtoi Agjencia e Mbrojtjes Civile.
Ambasada e SHBA-së në Islandë lëshoi një alarm për vullkanin , duke paralajmëruar për shenja të shtuara të aktivitetit vullkanik.
Nëse ndodh një shpërthim, ndiqni udhëzimet e autoriteteve islandeze. Rreziqet vullkanike mund të përfshijnë llavë, gazra toksikë dhe tymin e rëndë nga zjarret e ndezura nga llava, “tha ai.


Pishina termale Blue Laguna me famë botërore në zonë është mbyllur tashmë për shkak të aktivitetit sizmik të vazhdueshëm.
Që nga viti 2021, ka pasur një shpërthim pothuajse çdo 12 muaj dhe i fundit ndodhi në korrik në jug të kryeqytetit të Islandës Reykjavik.
Islanda ndodhet në kufirin e një pllake tektonike që ndahet vazhdimisht, duke i larguar Amerikën e Veriut dhe Euroazinë nga njëra-tjetra përgjatë vijës së kreshtës së Atlantikut të Mesëm. Ajo është shtëpia e 32 vullkaneve aktive.

Kërcim e frikë edhe në Itali

Kërcënimi më i rrezikshëm vullkanik në Itali për momentin është ai për të cilin ndoshta nuk keni dëgjuar kurrë: Campi Flegrei, ose Fushat Phlegraean. Kjo fushë e thjeshtë, e cila shtrihet 200 kilometra (125 milje) nën gjirin e Napolit dhe ishujt Capri dhe Ischia deri në periferi të qytetit të Napolit, është një “gropë” gjigande e lënë nga një supervullkan rreth 2 milionë vjet më parë. Tani është vendi i vullkaneve të shumta që kanë qenë aktivë për 39,000 vjet, shumë prej të cilëve shtrihen nën ujë. Është gjithashtu e populluar me vila, fshatra të vegjël dhe qendra tregtare dhe shtëpi për 800,000 njerëz dhe një spital në ndërtim. Më shumë se 500,000 nga vendasit jetojnë në atë që agjencia italiane e mbrojtjes civile e ka konsideruar një “zonë të kuqe”, një zonë që përfshin 18 qytete që janë në rrezik më të lartë në rast shpërthimi. Shpërthimi i fundit i madh i Campi Flegrei ishte në 1538 dhe krijoi një mal të ri në gji. Aktiviteti sizmik në zonë është intensifikuar që nga dhjetori i vitit 2022, sipas Institutit Kombëtar të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë të Italisë (INGV), dhe ekspertët kanë frikë se vullkani mund të rizgjohet pas pushimit të gjatë.
Aktualisht e gjithë zona vullkanike po përjeton gjithashtu një rritje të tërmeteve që ka tronditur popullatën. Në shtator, tërmeti më i fortë në 40 vjet goditi rajonin dhe ai tërmet me magnitudë 4.2 u pasua nga një tërmet i ngjashëm vetëm disa ditë më vonë.

Deri më tani, në vitin 2023, Campi Flegrei ka regjistruar më shumë se 3,450 tërmete, 1,118 prej të cilëve kanë ndodhur vetëm në gusht. Kjo është më shumë se trefishi i totalit të një viti më parë, sipas të dhënave të INGV. Më shumë se 500 tërmete ndodhën në tetor, më i forti prej të cilëve goditi magnitudën 4.0, i ndjekur nga një duzinë pasgoditjesh. Deri në fillim të majit, tërmetet ishin pothuajse të gjitha nën magnitudë 3.0, sipas INGV.
Dr. Giuseppe De Natale, një drejtor kërkimi në INGV në Napoli, tha se cikli aktual i ngritjes është i lidhur me presionin nën sipërfaqen e kraterit. “Ne nuk e dimë saktësisht thellësinë e rritjes së presionit, mund të jetë ndërmjet zero dhe 3.5 kilometra,” tha ai.

Ekzistojnë dy hipoteza se çfarë mund të shkaktojë rritjen aktuale të aktivitetit sizmik në Campi Flegrei, sipas De Natale.
Mundësia e parë, dhe potencialisht më e rrezikshme, është se mund të jetë një “ndërhyrje e magmës që vjen nga dhoma e magmës që ndodhet rreth 8 kilometra thellë”, tha De Natale.
E dyta, për të cilën ai tha se ka më shumë gjasa, është se ka një “degazim” të madh të gazrave të krijuar nga magma që vjen nga dhoma e thellë e magmës. Degazimi në të njëjtën thellësi si dhoma e magmës është ajo që ai beson se ka bërë që toka të gjëmojë.
Problemi janë shkëmbinjtë,” tha De Natale. “Shkëmbinjtë e cekët nuk mund të mbajnë nivele të larta presioni, kështu që nëse presioni rritet shumë, mund të ndodhë thyerje e plotë e shkëmbinjve, gjë që në përgjithësi është shkaku i shpërthimit të një vullkani.

Top Channel