“Superpower”/ Publikohet traileri i dokumentarit të Sean Penn për luftën në Ukrainë: Zelensky, mishërimi i shpresës!

24/08/2023 19:21

Publikohet traileri i parë i “Superpower”, dokumentari i Sean Penn për luftën në Ukrainë, i bashkëdrejtuar nga Penn dhe Aaron Kaufman.

Traileri tregon se si Penn u ‘zu në befasi’ nga pushtimi, pasi kishte synuar të bënte një film për udhëtimin e Volodymyr Zelenskyt nga aktori komik për t’u bërë president i vendit. “Superpower” (në shqip “Superfuqia”) përfshin skenat me Zelensky në Kiev, kur bombat e para u hodhën në qytet nga forcat ruse në shkurt 2022.

“Ne jemi thjesht njerëz të zakonshëm që duam të jetojnë në vendin tonë”- i thotë Zelensky Penn gjatë një bisede në bunkerin e tij.

Penn dhe ekipi i tij bënë shtatë udhëtime në Ukrainë për të xhiruar filmin, dhe diskutuan gjerësisht për konfliktin. Uniteti që ai dëshmoi, i thotë ai komentatorit konservator amerikan Sean Hannity, “të bën të kuptosh se çfarë kemi humbur”.

“Superpower” i bën jehonë Zelensky, i cili i thotë Penn: “Ne kemi nevojë që amerikanët të kuptojnë çmimin që duhet të paguajmë për të qenë të lirë”.

Filmi është pozicionuar tek optimizmi i presidentit ukrainas, të cilin Penn e përshkruan si “mishërimin e [një] shprese” që ai kishte kërkuar.

Fabula zyrtare e dokumentarit “Superfuqia” e quan Zelenskyn “udhëheqësin më perfekt të kohës së luftës së epokës moderne”, duke shtuar, “ky aktor i dikurshëm i kthyer në president po e udhëheq vendin e tij në konflikt me një superfuqi bërthamore, duke u shndërruar në një qendër të historisë. Mes momenteve të mendjelehtësisë, frymëzimit dhe rrëfimeve në terren, filmi tregon se superfuqia e Ukrainës qëndron në forcën e liderit, popullit të saj dhe në fund të fundit në zemrën e saj.”

Penn gjithashtu flet me veteranët nga pushtimi rus i Krimesë në vitin 2014, e veja e një burri që vdiq në Maidan, si dhe me fëmijë, mësues, njerëz që kanë humbur shtëpitë e tyre, muzikantë dhe politikanë. Ai gjithashtu flet me ata që i nënshtrohen trajnimit ushtarak, duke përfshirë edhe rekrutet e reja femra.

Nëntorin e kaluar, Penn i huazoi një çmim Oscar Zelenskiy-t, duke thënë se nuk përfaqësonte asgjë më shumë sesa “një simbolikë” dhe i kërkoi atij që t’ia kthente pasi Ukraina të kishte triumfuar.

Penn, 63 vjeç, ka fituar çmimet e Akademisë për aktrimin në “Mystic River and Milk”, ka drejtuar pesë filma të mëparshëm, si dhe ka publikuar një roman. Ai është një nga aktivistët më të shquar të Hollivudit: ai ka folur kundër presidentëve, përfshirë George W Bush dhe Donald Trump dhe ka ndihmuar në dhënien e ndihmës për viktimat e uraganit Katrina dhe tërmetit të Haitit të vitit 2010.

Superpower do të shfaqet premierë më 18 shtator në Paramount+.

Top Channel