Top modelja Bella Hadid ka shpjeguar se mungesa e saj në ngjarjet kryesore të modës këtë vit ka të ngjarë të vazhdojë, duke thënë në një postim emocional në Instagram të dielën se ajo do të kthehet në pasarelë kur “të jetë gati”, pasi të kërkojë trajtim për problemet e vazhdueshme shëndetësore.

Krahas një serie fotografish që tregonin veten duke marrë trajtime që duken të jenë mjekësore, Hadid shkroi:

Të jetosh në këtë gjendje, duke u përkeqësuar me kohën dhe punën, ndërsa përpiqesha të bëja krenarë veten time, familjen time dhe njerëzit që më mbështesin, kishte dështuar mbi mua në mënyra që nuk mund t’i shpjegoj me të vërtetë.

Ajo shtoi se ishte “mirë”, “më në fund e shëndoshë” dhe “nuk do të ndryshonte asgjë për botën… e bëri këtë që jam sot”. Hadid ka thënë më parë se ajo ka sëmundjen Lyme, një sëmundje që transmetohet nga rriqrat që zakonisht mund të shkaktojë simptoma të etheve, të dridhura, dhimbje trupi, nyje limfatike të fryra, ngurtësim të qafës, gulçim, dhimbje koke, lodhje dhe skuqje. Ajo i tha Vogue vitin e kaluar se simptomat e saj filluan në klasën e tetë.

Në prill, Hadid tha në TikTok se kishte një infeksion të dhëmbit që çoi në komplikime shëndetësore dhe në postimin e saj më të fundit, ajo përshkroi “15 vjet vuajtje të padukshme”. Rreth 476,000 amerikanë diagnostikohen dhe trajtohen për sëmundjen Lyme çdo vit, megjithëse Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thonë se kjo është ndoshta një numërim i tepërt, sepse njerëzit ndonjëherë trajtohen pa konfirmim zyrtar se kanë sëmundjen. Nëse nuk trajtohet, infeksioni mund të përhapet në nyje, zemër dhe sistemin nervor, sipas CDC.

Ajo i dedikoi një postim të veçantë qenit të saj, duke thënë:

Dhe Zoti e bekoftë Engjëllin tim Glizzy P.Beans aka Petunia aka Beans që të mos më braktisë kurrë për asnjë sekondë.

Megjithëse fotot e shpërndara Hadid e përshkruajnë atë në pika të cenueshme, ajo tha se “u përpoq të zgjidhte fotot më pozitive…sepse sado e dhimbshme që ishte kjo përvojë, rezultati ishte përvoja më ndriçuese e jetës sime e mbushur me miq të rinj, vizione të reja dhe tru të ri.”

Top Channel