Flakët dalin jashtë kontrollit në ishullin Tenerife të Spanjës, evakuohen 4,500 banorë

18/08/2023 22:01

Mijëra njerëzve u është dashur të largohen nga shtëpitë e tyre në Tenerife, ndërsa zjarrfikësit dhe ushtria përpiqen të frenojnë një zjarr “jashtë kontrollit”.

Gati 4,500 njerëz u urdhëruan të largoheshin nga fshatrat dhe kampingjet pasi zjarri filloi të mërkurën, me mijëra të tjerë që të qëndronin brenda.

Zjarri ka djegur tashmë të paktën 6,425 hektarë.

“Ky është ndoshta zjarri më i ndërlikuar që kemi pasur në Ishujt Kanarie, të paktën në 40 vitet e fundit,” tha udhëheqësi rajonal Fernando Clavijo.

Ai tha se zjarri ishte aktualisht “jashtë kontrollit” dhe se ishte një garë me kohën përpara se temperaturat të rriteshin përsëri në fundjavë.

Zyra e turizmit në Tenerife tha se zjarri nuk ishte pranë asnjë prej zonave dhe qyteteve kryesore të vendeve turistike, të cilat thuhet se funksionojnë normalisht.

Avionët me ujë kanë arritur të stabilizojnë zjarrin në jug të malit Teide, majës më të lartë të Spanjës, por ai mbeti jashtë kontrollit në krahun verior.

“Kur del jashtë fillon të mbytesh. Është sikur diçka të është ngulur në fyt,” tha Alba Gil, 37 vjeç, e cila jeton në fshatin La Esperanza.

Më shumë se 3,800 njerëzve u është thënë të qëndrojnë në shtëpi për shkak të cilësisë së dobët të ajrit, tha shefi i mbrojtjes civile Montse Roman, dhe më shumë evakuime mund të pasojnë.

Shtatëmbëdhjetë avionë dhe rreth 350 zjarrfikës dhe personel ushtarak janë përfshirë në përpjekjet për shuarjen e zjarrit deri më tani.

Një valë e të nxehtit prej më shumë se 40 gradë Celsius në ishull javën e kaluar la pjesën më të madhe të kockave të tokës të thata.

Tenerife është vendi më i fundit për të përjetuar një zjarr jashtëzakonisht serioz këtë verë.

Një zjarr në La Palma aty pranë muajin e kaluar preku rreth 11,000 hektarë dhe çoi në sigurimin e më shumë se 2,000 njerëzve.

Zjarri më shkatërrues i muajve të fundit ka qenë në Hawaii, ku të paktën 106 njerëz vdiqën kur flakët shpërthyen një qytet të njohur në Maui.

Shkencëtarët thonë se ndryshimi i klimës po ndihmon që ngjarjet ekstreme të motit të jenë më të shpeshta .

Top Channel