Dhjetë ushqimet që ndihmojnë për të rritur fertilitetin te gratë dhe burrat

04/08/2023 13:34

A mund të rrisë vërtet fertilitetin konsumimi i disa ushqimeve? Përgjigja është po.

Ushqimet që konsumoni, së bashku me faktorë të tjerë si stili i jetesës dhe nivelet e stresit, mund të rrisin fertilitetin përmes ndikimit të tyre në nivelet e hormoneve dhe shëndetin e përgjithshëm.

Fasulet dhe thjerrëzat

Fasulet dhe thjerrëzat janë të pasura me fibra dhe proteina, të cilat mund të ndihmojnë në përmirësimin e ovulacionit. Studimet kanë treguar se zëvendësimi i proteinave shtazore me burime bimore të proteinave mund të ndihmojë. Të dyja këto bishtajore janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i acidit folik, një komponent jetik që ndihmon në zhvillimin e shëndetshëm të embrionit.

Farat e lulediellit

Kokrrat e farave të lulediellit të pjekura dhe të pakripura janë të pasura me vitaminë E, ofrojnë gjithashtu sasi të konsiderueshme zinku, acidi folik dhe seleni. Të gjitha lëndë ushqyese të fuqishme për shëndetin tuaj riprodhues.

Frutat

Ushqimet e pasura me antioksidantë si frutat dhe veçanërisht ato të pasura me vitaminë C dhe acid folik, janë kategoria e ushqimeve më të shëndetshme që mund të konsumoni. Ndër to, mjedrat, boronicat dhe luleshtrydhet përmbajnë të gjitha antioksidantë natyralë dhe fitonutrientë anti-inflamatorë. Dy komponentë që përmirësojnë shumë pjellorinë si për burrat ashtu edhe për gratë.

Avokado

Avokadot janë plot me vitaminë K, kalium dhe folate që ndihmojnë trupin tuaj me thithjen e vitaminave, rregullimin e presionit të gjakut dhe më shumë! Ato gjithashtu përbëhen nga yndyrna të pangopura (yndyrna të shëndetshme) që ofrojnë tonelata me fibra dietike dhe acid folik, të cilat janë vendimtare gjatë fazave të hershme të shtatzënisë.

Kinoa

Kinoa është një drithë e mahnitshme! Jo vetëm që nuk përmban karbohidrate, por është gjithashtu një burim i përsosur proteinash, zinku dhe acidi folik. Së bashku, këto komponentë ofrojnë një plan të fortë mbrojtjeje para lindjes, duke ruajtur rritjen e shëndetshme të fetusit pasi të ndodhë shtatzënia. Për më tepër, kinoa ju jep të gjitha aminoacidet thelbësore që produktet e mishit ofrojnë, pa ndonjë aditiv potencialisht të dëmshëm.

Kosi dhe djathi

Ushqimet me yndyrë janë të shkëlqyera për rritjen e pjellorisë. Kosi dhe djathi përmbajnë kalcium, probiotikë dhe vitaminë D, të cilat të gjitha ndihmojnë në përmirësimin e ovulacionit.

Salmoni

Salmoni ofron shumë proteina dhe omega-3, të cilat përmirësojnë zhvillimin e fetusit gjatë gjithë shtatzënisë. Burrat gjithashtu mund të përfitojnë nga ngrënia e salmonit për nivelet e larta të vitaminës D dhe selenit. Mbani mend se është më mirë të blini salmon të egër për të zvogëluar praninë e mërkurit, i cili mund të jetë i dëmshëm për shtatzëninë nëse konsumohet shumë. Për të qenë të sigurt, kufizoni marrjen e salmonit në një ose dy herë në javë.

Shpargu

Një ushqim i fuqishëm me përfitime të jashtëzakonshme për ato që përpiqen të mbeten shtatzënë. Studimet tregojnë se ngrënia e një gote me shparg të zier do t’ju sigurojë mbi 60% të vlerës së rekomanduar ditore të acidit folik, do të përmbushë vlerën ditore të vitaminës K dhe do të forcojë shëndetin tuaj riprodhues me më shumë se 20% të vitaminave A, C dhe B. Ai gjithashtu përmban sasi të konsiderueshme të zinkut dhe selenit, kështu që edhe burrat duhet ta përfshijnë atë në regjimin e tyre!

Arrat

Arrat janë të mbushura me omega-3 dhe omega-6 që ndihmojnë trupin tuaj të mbajë funksionet e shëndetshme të trurit dhe të rregullojë hormonet.

Të verdhat e vezëve

Shumica e njerëzve heqin dorë nga e verdha e vezës për të ulur kaloritë, por të verdhat përmbajnë vitaminë B dhe omega-3 thelbësore. Të verdhat gjithashtu përmbajnë acid folik i cili ndihmon trupin të krijojë qeliza të kuqe të gjakut dhe ndihmon në ruajtjen e zhvillimit të embrionit.

Top Channel