Rusia bën bilancin: 41 të vrarë dhe 121 të lënduar nga shkatërrimi i digës Kakhovka

21/06/2023 15:33

Ministri rus i situatave emergjente ka pohuar se 41 njerëz u vranë dhe 121 të lënduar morën trajtim spitalor pasi diga e Kakhovka shpërtheu në fillim të këtij muaji.

Gjatë një takimi të qeverisë ruse, të kryesuar nga Vladimir Putin, Alexander Kurenkov tha se më shumë se 8,000 njerëz u evakuuan nga zona e përmbytjeve.

Raportet e mëparshme kanë sugjeruar se të paktën 52 njerëz vdiqën kur diga, në bregun e lumit Dnipro të pushtuar nga Rusia, shpërtheu më 6 qershor.

Incidenti përmbyti një zonë të gjerë nga të dyja anët dhe la mijëra të zhvendosur.

Si Rusia, ashtu edhe Ukraina fajësuan njëra-tjetrën për shkatërrimin, megjithëse Perëndimi ka pohuar kryesisht Moska pas sulmit.

Top Channel