Agresioni në Ukrainë/ Putin mbush armët: Raketat me mbi 10 koka bërthamore, së shpejti gati për luftë

21/06/2023 14:43

Presidenti Vladimir Putin ka thënë se gjenerata e re e raketave balistike ndërkontinentale të Rusisë Sarmat, të cilat janë të afta të mbajnë 10 ose më shumë koka bërthamore, së shpejti do të vendosen për detyrë luftarake.

Gjatë një fjalimi për të sapodiplomuarit e akademive ushtarake, Putin theksoi rëndësinë e “treshes” së Rusisë të forcave bërthamore që mund të lëshohen nga toka, deti ose ajri.

Detyra më e rëndësishme këtu është zhvillimi i treshes bërthamore, e cila është një garanci kryesore për sigurinë ushtarake të Rusisë dhe stabilitetin global”- tha Putin.

Udhëheqësi rus deklaroi se lëshuesit e parë Sarmat do të viheshin në detyrë luftarake “në të ardhmen e afërt”.

Raketa RS-28 Sarmat me karburant të lëngshëm, me nofkën “Satan 2”, u njoftua për herë të parë nga presidenti rus në 2018. Raketa 35 metra ka një rreze veprimi prej 18,000 km dhe mund të mbajë të paktën 10 automjete të shumta të shënjestruara – secila me një kokë bërthamore – të cilat secila mund të drejtohet në një objektiv të ndryshëm.

Shefi i Kremlinit gjithashtu mund të japë automjete hipersonike Avangard rrëshqitëse. Raketat supozohej të ishin vendosur vitin e kaluar.

Top Channel