Problemet shëndetësore/ Papa Françesku përmirësohet në mënyrë progresive pas shtrimit në spital

30/03/2023 14:28

Papa Françesku po përmirësohet në mënyrë progresive pasi kaloi natën në një spital të Romës ku u diagnostikua me një infeksion të frymëmarrjes, tha Vatikani të enjten.

Papa, 86 vjeç, kishte pushuar mirë gjatë natës dhe rifilloi punën, tha zëdhënësi i Vatikanit Matteo Bruni në një deklaratë.

Pamja klinike po përmirësohet në mënyrë progresive dhe ai po vazhdon trajtimin e tij të planifikuar. Këtë mëngjes pasi hëngri mëngjes, ai lexoi disa gazeta dhe rifilloi punën.

Ai shtoi se edhe Papa ishte mbledhur në lutje dhe kishte marrë Eukaristinë. Françesku u dërgua në spitalin Gemelli pasi u ankua për vështirësi në frymëmarrje, tha Vatikani të mërkurën, duke shtuar se ai do të kalonte disa ditë atje. Audiencat e Françeskut deri të premten u anuluan, duke ngritur pyetje në lidhje me pjesëmarrjen e Papës në aktivitetet e Javës së Shenjtë të Vatikanit dhe për shëndetin e tij në përgjithësi. Një postim në Twitter nga llogaria e Françeskut të enjten tha se Papa ishte i prekur nga mesazhet e shumta të marra.

Françeskut iu hoq një pjesë e njërës mushkëri kur ishte i ri për shkak të një infeksioni respirator dhe shpesh flet me pëshpëritje. Ai kaloi 10 ditë në spitalin Gemelli pas operacionit të vitit 2021 për një ngushtim të zorrëve.

Top Channel