27 qytetarë reyultojnë të infektuar me COVID gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë.

Në 24 orët e fundit nga 561 testime, kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 7 qytetarë në Tiranë, nga 3 qytetarë në Fier, Sarandë, nga 2 qytetarë në Durrës, Kamëz, Himarë, Pogradec, Kuçovë, nga 1 qytetarë në Shkodër, Patos Përmet, Berat.

Janë 202 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 2 pacientë, ndërsa në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 7 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,301 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. MInistria thekson se vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Statistika ( 17 Janar 2023)

Raste të reja ditore 27
Të shëruar në 24 orë 7
Të shtruar në spitale 2
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 561

Testime totale 2,025,913
Raste pozitive 333,099
Raste të shëruara 329,301
Raste Aktive 202
Humbje jete 3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 145
Fier 19
Vlorë 14
Berat. 7
Durrës. 6
Shkodër 4
Gjirokastër. 3
Korçë. 2
Lezhë. 1
Elbasan. 1

Top Channel